RESULTS

MAGIC WORLD International Dance Festival 2023

Category:
MINI GALA BEST CONCERT
  • solo
  • duo
  • group
Judges J: PETYA MILUSHEVA M: ELEONORA CIRCIO Q: ANELIYA DIMITROVA A: MARCO BATTI C: TERESITA DEL VECCHIO D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN F: LIENE BENINA G: MARIUS ONOFREI I: MATE PEK K: EDIT LILA NAGY O: ALEKSANDRA RAPAJIC B: SYLVIA TOMOVA P: LIL PHIL R: FRANCOIS BERNARD

# Start # Choreography Judge J Judge M Judge Q Judge A Judge C
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
114 Wishful Wings 6 7 6 6

25

8 9 9 9

35

8 8 9 8

33

8 9 9 9

35

8 8 8 9

33

971 Kitri's variation 8 8 8 7

31

7 7 8 8

30

7 8 8 9

32

7 7 8 8

30

9 8 9 8

34

289 Temptress of the Sea 8 9 9 9

35

9 9 10 10

38

9 9 9 8

35

9 9 10 10

38

8 8 9 9

34

124 I Won't Be Silent 8 8 9 9

34

9 8 8 8

33

8 8 9 8

33

10 8 9 8

35

9 9 8 9

35

110 Echoes Of Hope 8 9 9 10

36

9 9 10 10

38

9 10 10 9

38

10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge F Judge G Judge I
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
114 Wishful Wings 8 8 8 8

32

9 9 8 8

34

9 9 8 8

34

8 8 8 8

32

9 9 10 9

37

971 Kitri's variation 7 7 8 7

29

9 9 9 9

36

8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

9 8 9 8

34

289 Temptress of the Sea 8 8 9 9

34

9 10 10 10

39

9 8 9 8

34

8 8 9 9

34

9 9 10 9

37

124 I Won't Be Silent 8 8 7 8

31

10 10 10 10

40

9 10 9 10

38

9 9 9 8

35

9 10 9 9

37

110 Echoes Of Hope 10 10 10 10

40

10 9 10 9

38

10 10 10 10

40

8 8 8 8

32

10 10 10 9

39

# Start # Choreography Judge K Judge O Judge B Judge P Judge R Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
114 Wishful Wings 9 9 9 9

36

8 8 9 8

33

8 8 9 8

33

7 8 8 8

31

8 9 9 8

34

497

4
971 Kitri's variation 9 8 9 8

34

8 8 8 8

32

8 7 9 8

32

7 8 7 8

30

8 8 8 8

32

484

5
289 Temptress of the Sea 9 8 9 9

35

9 10 9 10

38

10 9 10 9

38

8 9 9 8

34

7 8 8 8

31

534

2
124 I Won't Be Silent 9 9 9 9

36

8 8 8 9

33

10 10 10 10

40

9 8 8 8

33

8 8 8 7

31

524

3
110 Echoes Of Hope 10 10 10 10

40

9 10 10 10

39

10 10 10 10

40

9 10 10 10

39

9 8 9 8

34

573

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 110 Echoes Of Hope
Ilaida Huseinova (children)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 573
2 289 Temptress of the Sea
Karolina Boeva (children)
Ballet "Kalina"
Bulgaria 534
3 124 I Won't Be Silent
Karina Kostenarova (children)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 524
4 114 Wishful Wings
Alexandra Kamenova (children)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 497
5 971 Kitri's variation
Donika Manoilova (children)
Dance Club FREYA
BULGARIA 484
Category:
MINI GALA BEST CONCERT
  • solo
  • duo
  • group
Judges J: PETYA MILUSHEVA M: ELEONORA CIRCIO Q: ANELIYA DIMITROVA A: MARCO BATTI C: TERESITA DEL VECCHIO D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN F: LIENE BENINA G: MARIUS ONOFREI I: MATE PEK K: EDIT LILA NAGY O: ALEKSANDRA RAPAJIC B: SYLVIA TOMOVA P: LIL PHIL R: FRANCOIS BERNARD

# Start # Choreography Judge J Judge M Judge Q Judge A Judge C
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
299 Tarantella 9 8 9 9

35

8 9 9 9

35

7 8 8 8

31

8 9 9 10

36

8 9 9 9

35

961 Little party 8 9 8 8

33

9 9 9 9

36

8 7 8 9

32

9 8 8 8

33

8 8 9 9

34

139 Forever ... Together 9 10 9 9

37

10 10 10 10

40

9 10 9 8

36

10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge F Judge G Judge I
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
299 Tarantella 9 9 10 9

37

7 7 7 7

28

8 8 9 9

34

9 8 9 8

34

7 7 7 8

29

961 Little party 9 8 9 9

35

8 8 8 8

32

8 9 9 9

35

8 9 8 9

34

7 7 7 7

28

139 Forever ... Together 9 9 10 9

37

10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

9 9 8 8

34

9 9 9 8

35

# Start # Choreography Judge K Judge O Judge B Judge P Judge R Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
299 Tarantella 9 8 8 8

33

7 8 8 8

31

9 9 9 9

36

8 7 7 7

29

8 8 8 8

32

495

3
961 Little party 9 8 8 8

33

8 9 8 8

33

10 9 10 9

38

8 8 7 8

31

8 8 8 9

33

500

2
139 Forever ... Together 9 10 9 9

37

9 9 9 10

37

10 10 10 10

40

9 10 10 10

39

9 10 10 9

38

570

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 139 Forever ... Together
Lora Ignatova (children)
Ilaida Huseinova (children)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 570
2 961 Little party
Donika Manoilova (children)
Mihaela Nikolova (children)
Dance Club FREYA
BULGARIA 500
3 299 Tarantella
Svetoslava Nedelcheva (children)
Ivana Kabakchieva (children)
Ballet "Kalina"
Bulgaria 495
Category:
GALA BEST CONCERT
  • solo
  • duo
  • group
Judges J: PETYA MILUSHEVA N: ALEKSANDER MILUSHEV H: ROSLANA MORAVENOVA M: ELEONORA CIRCIO Q: ANELIYA DIMITROVA A: MARCO BATTI C: TERESITA DEL VECCHIO D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN F: LIENE BENINA G: MARIUS ONOFREI I: MATE PEK K: EDIT LILA NAGY L: IVAN IVANOV O: ALEKSANDRA RAPAJIC B: SYLVIA TOMOVA P: LIL PHIL R: FRANCOIS BERNARD

# Start # Choreography Judge J Judge N Judge H Judge M Judge Q
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
130 Prophecy 7 8 8 7

30

7 8 8 7

30

9 9 9 9

36

9 9 10 10

38

8 8 8 8

32

466 Black Swan / Odile Variation 9 10 10 9

38

9 10 9 10

38

9 10 9 9

37

9 9 9 9

36

8 9 8 8

33

991 Jealousy 10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

9 9 10 9

37

9 9 9 10

37

9 10 10 9

38

759 The creation of discord and death 8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

9 8 9 9

35

9 9 8 9

35

9 Under My Skin 10 10 9 9

38

10 10 9 9

38

10 10 9 9

38

9 8 9 9

35

9 10 10 9

38

# Start # Choreography Judge A Judge C Judge D Judge E Judge F
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
130 Prophecy 10 9 10 9

38

9 9 9 9

36

8 9 9 9

35

8 8 9 9

34

10 9 9 10

38

466 Black Swan / Odile Variation 9 9 9 9

36

10 10 9 9

38

9 8 9 9

35

9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

991 Jealousy 10 10 10 10

40

9 8 9 9

35

9 8 9 9

35

10 10 9 9

38

10 10 10 10

40

759 The creation of discord and death 8 8 9 8

33

9 8 9 9

35

9 8 9 8

34

10 10 10 10

40

10 8 9 9

36

9 Under My Skin 8 8 8 7

31

9 9 9 9

36

8 8 9 8

33

9 9 9 10

37

9 8 9 9

35

# Start # Choreography Judge G Judge I Judge K Judge L Judge O
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
130 Prophecy 8 8 8 8

32

10 10 10 9

39

10 10 10 10

40

10 9 10 10

39

8 8 8 8

32

466 Black Swan / Odile Variation 10 10 10 10

40

9 9 8 8

34

10 10 9 9

38

9 9 9 9

36

8 8 9 9

34

991 Jealousy 9 9 9 9

36

10 10 10 9

39

10 10 9 9

38

9 9 9 9

36

9 9 8 9

35

759 The creation of discord and death 8 8 8 8

32

10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

8 9 8 8

33

9 10 9 10

38

9 Under My Skin 9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

10 10 9 10

39

9 9 10 9

37

# Start # Choreography Judge B Judge P Judge R Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
130 Prophecy 9 9 9 9

36

8 9 9 8

34

9 10 10 9

38

637

5
466 Black Swan / Odile Variation 10 10 10 10

40

7 8 8 8

31

10 10 10 10

40

656

2
991 Jealousy 10 10 10 10

40

7 8 8 8

31

10 10 10 9

39

674

1
759 The creation of discord and death 9 9 9 9

36

7 8 7 8

30

10 10 10 10

40

637

4
9 Under My Skin 9 10 10 10

39

9 9 9 9

36

9 9 10 9

37

655

3

Place Start # Choreography Club Country Points
1 991 Jealousy
Dimitar Mirchev (adults)
ERRA DANCE COMPANY
Bulgaria 674
2 466 Black Swan / Odile Variation
Stefanie Nikolova (juniors)
National School of Art'' Dobri Hristov''
Bulgaria 656
3 9 Under My Skin
Daliya Rogova (adults)
NUTI
Bulgaria 655
4 759 The creation of discord and death
Victoria Nikolova (adults)
ERRA DANCE COMPANY
Bulgaria 637
5 130 Prophecy
Victoria Marinkova (juniors)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 637
Category:
GALA BEST CONCERT
  • solo
  • duo
  • group
Judges J: PETYA MILUSHEVA N: ALEKSANDER MILUSHEV H: ROSLANA MORAVENOVA M: ELEONORA CIRCIO Q: ANELIYA DIMITROVA A: MARCO BATTI C: TERESITA DEL VECCHIO D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN F: LIENE BENINA G: MARIUS ONOFREI I: MATE PEK K: EDIT LILA NAGY L: IVAN IVANOV O: ALEKSANDRA RAPAJIC B: SYLVIA TOMOVA P: LIL PHIL R: FRANCOIS BERNARD

# Start # Choreography Judge J Judge N Judge H Judge M Judge Q
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
936 The greates show 7 7 7 7

28

7 7 7 8

29

8 8 9 9

34

7 7 8 8

30

7 7 9 8

31

347 Erbarme dich 8 9 9 8

34

8 9 9 8

34

9 9 9 9

36

9 8 9 9

35

8 8 8 9

33

413 Visions of chaos 9 10 10 9

38

10 9 9 10

38

10 9 10 9

38

9 9 10 10

38

9 10 9 9

37

995 What the world needs? 8 9 10 8

35

8 9 10 8

35

9 9 9 10

37

9 9 9 9

36

7 8 9 8

32

994 Enemies 8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

8 9 8 9

34

9 10 9 10

38

9 9 9 9

36

# Start # Choreography Judge A Judge C Judge D Judge E Judge F
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
936 The greates show 6 6 6 6

24

8 8 9 8

33

7 6 7 7

27

8 8 9 9

34

9 8 7 7

31

347 Erbarme dich 9 8 9 8

34

8 8 9 9

34

8 8 9 9

34

8 8 8 8

32

10 9 9 9

37

413 Visions of chaos 8 9 8 9

34

10 10 10 10

40

9 9 9 9

36

10 10 10 10

40

10 9 9 10

38

995 What the world needs? 9 9 9 9

36

9 8 9 9

35

8 8 9 8

33

9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

994 Enemies 10 10 10 10

40

9 9 9 9

36

9 9 10 10

38

10 9 9 10

38

10 9 9 9

37

# Start # Choreography Judge G Judge I Judge K Judge L Judge O
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
936 The greates show 7 7 7 7

28

8 7 7 7

29

8 8 8 8

32

9 9 10 9

37

8 7 7 7

29

347 Erbarme dich 7 7 7 7

28

9 10 9 9

37

9 9 9 8

35

10 10 9 9

38

8 7 8 8

31

413 Visions of chaos 8 8 8 8

32

10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

10 10 10 9

39

9 10 10 10

39

995 What the world needs? 7 7 6 6

26

9 9 8 9

35

9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

7 8 8 7

30

994 Enemies 10 10 10 10

40

9 8 8 9

34

10 10 9 9

38

10 9 10 9

38

9 9 9 10

37

# Start # Choreography Judge B Judge P Judge R Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
936 The greates show 8 8 8 8

32

7 6 7 6

26

8 8 8 8

32

546

5
347 Erbarme dich 9 9 10 10

38

7 8 7 7

29

10 10 10 10

40

619

3
413 Visions of chaos 10 10 10 9

39

8 9 8 9

34

10 10 10 10

40

680

1
995 What the world needs? 8 8 10 9

35

7 7 7 7

28

8 8 8 8

32

609

4
994 Enemies 10 10 10 10

40

6 6 7 8

27

9 9 8 10

36

651

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 413 Visions of chaos
Vanesa Kalcheva (adults)
Gabriela Merdzhanova (juniors)
Calliope dance
Bulgaria 680
2 994 Enemies
Dimitar Mirchev (adults)
Vanesa Toneva (adults)
ERRA DANCE COMPANY
Bulgaria 651
3 347 Erbarme dich
Siyana Angelova (children)
Silvi Velev (juniors)
CDS SENSE
Bulgaria 619
4 995 What the world needs?
Marta Kristapsone (juniors)
Elza Adelina (juniors)
Dance school DEMO
LATVIA 609
5 936 The greates show
Tedi Dimitrova (adults)
Savina Petrova (adults)
Dance Club FREYA
BULGARIA 546
Category:
GALA BEST CONCERT
  • solo
  • duo
  • group
Judges J: PETYA MILUSHEVA N: ALEKSANDER MILUSHEV H: ROSLANA MORAVENOVA M: ELEONORA CIRCIO Q: ANELIYA DIMITROVA A: MARCO BATTI C: TERESITA DEL VECCHIO D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN F: LIENE BENINA G: MARIUS ONOFREI I: MATE PEK K: EDIT LILA NAGY L: IVAN IVANOV O: ALEKSANDRA RAPAJIC B: SYLVIA TOMOVA P: LIL PHIL R: FRANCOIS BERNARD

# Start # Choreography Judge J Judge N Judge H Judge M Judge Q
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
643 A pale 8 9 7 8

32

8 9 7 8

32

10 9 9 10

38

8 8 9 9

34

7 7 7 7

28

988 Torn 7 8 7 8

30

7 8 7 8

30

10 10 9 10

39

9 9 10 10

38

8 9 9 9

35

298 The Sound of Silence 8 9 8 8

33

8 9 8 9

34

10 9 10 9

38

8 8 8 8

32

9 9 10 9

37

177 The Mind Of The Architect 8 9 9 9

35

8 9 9 9

35

8 9 8 9

34

8 8 8 9

33

9 9 9 8

35

339 Frozen souls 9 10 10 10

39

10 10 9 10

39

9 8 9 8

34

8 8 9 9

34

8 9 8 7

32

555 Festal dance 7 8 7 8

30

7 8 7 8

30

7 8 9 9

33

7 8 8 8

31

8 8 8 8

32

141 Across The River To Freedom 9 9 8 9

35

9 9 8 8

34

9 9 9 9

36

9 9 10 10

38

6 7 7 7

27

713 WATER ELEMENT 7 9 7 10

33

7 9 7 10

33

8 8 8 8

32

7 7 7 8

29

7 8 8 10

33

216 Amen 7 8 7 9

31

8 9 8 9

34

9 9 9 10

37

8 8 9 9

34

8 8 9 8

33

301 Chains of the Past 9 9 8 8

34

9 8 8 8

33

8 9 9 9

35

8 8 8 8

32

8 8 8 7

31

720 In the mood 8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

8 8 8 9

33

7 8 7 7

29

7 8 7 8

30

246 ChapStick 7 9 7 8

31

8 9 8 9

34

8 8 8 8

32

6 6 6 6

24

6 7 8 7

28

142 Les Miserables 10 10 10 9

39

8 7 8 7

30

10 9 9 10

38

9 8 9 9

35

9 9 8 7

33

939 Shopian dance 9 10 9 10

38

9 10 9 9

37

10 9 10 10

39

9 9 9 9

36

8 8 9 9

34

473 Twists of anxiety 10 10 9 9

38

8 9 8 9

34

10 10 9 10

39

9 10 10 10

39

9 10 9 9

37

# Start # Choreography Judge A Judge C Judge D Judge E Judge F
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
643 A pale 7 7 7 7

28

7 6 7 7

27

8 7 8 7

30

8 8 9 9

34

8 7 7 7

29

988 Torn 9 8 8 8

33

7 7 8 8

30

9 8 8 8

33

10 10 10 10

40

8 8 8 8

32

298 The Sound of Silence 8 8 8 8

32

8 7 8 8

31

8 7 8 8

31

8 8 8 8

32

9 9 9 10

37

177 The Mind Of The Architect 7 7 7 8

29

8 7 8 8

31

8 7 8 9

32

8 8 9 9

34

8 8 9 8

33

339 Frozen souls 6 7 6 7

26

8 8 8 8

32

9 9 8 9

35

9 10 9 9

37

8 9 9 9

35

555 Festal dance 7 8 7 8

30

8 8 7 8

31

7 7 8 8

30

6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

141 Across The River To Freedom 10 10 10 10

40

9 9 9 9

36

9 9 10 10

38

8 9 8 8

33

10 10 10 10

40

713 WATER ELEMENT 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

7 7 7 9

30

9 10 9 9

37

7 9 7 8

31

216 Amen 8 9 9 9

35

7 7 8 7

29

8 7 8 7

30

8 8 9 8

33

9 10 10 8

37

301 Chains of the Past 6 7 7 7

27

8 7 8 7

30

7 7 7 7

28

7 7 8 8

30

8 8 7 8

31

720 In the mood 6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

5 5 6 6

22

8 8 8 8

32

9 8 8 8

33

246 ChapStick 5 6 6 6

23

6 6 6 6

24

7 7 8 7

29

7 7 8 8

30

8 7 7 7

29

142 Les Miserables 10 10 10 10

40

8 8 8 8

32

10 9 10 10

39

10 10 10 10

40

10 9 10 9

38

939 Shopian dance 10 10 10 10

40

8 9 8 10

35

10 10 10 10

40

7 7 7 7

28

8 8 8 8

32

473 Twists of anxiety 10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

9 10 10 9

38

8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

# Start # Choreography Judge G Judge I Judge K Judge L Judge O
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
643 A pale 7 7 7 7

28

9 9 9 9

36

9 9 8 8

34

10 10 10 9

39

7 7 7 7

28

988 Torn 8 8 8 8

32

9 9 8 9

35

9 9 8 8

34

9 10 10 9

38

9 9 9 9

36

298 The Sound of Silence 8 8 8 8

32

9 10 10 9

38

10 10 9 9

38

9 9 9 9

36

8 8 9 9

34

177 The Mind Of The Architect 6 6 6 6

24

8 9 8 8

33

10 10 10 9

39

9 9 10 8

36

7 8 7 7

29

339 Frozen souls 9 9 9 9

36

10 10 10 10

40

10 10 9 10

39

10 10 10 10

40

8 8 8 9

33

555 Festal dance 6 6 6 6

24

9 7 9 7

32

9 8 8 8

33

9 10 10 9

38

6 6 6 7

25

141 Across The River To Freedom 8 8 8 8

32

9 10 10 9

38

10 10 9 9

38

9 10 9 9

37

8 8 8 9

33

713 WATER ELEMENT 8 9 8 9

34

8 9 8 10

35

8 9 9 10

36

10 10 10 10

40

8 7 8 8

31

216 Amen 6 6 6 6

24

9 8 9 9

35

9 9 9 10

37

10 10 9 9

38

8 7 8 8

31

301 Chains of the Past 6 6 6 6

24

9 9 9 9

36

9 9 8 8

34

9 9 9 8

35

8 7 8 7

30

720 In the mood 7 7 7 7

28

9 8 9 7

33

9 9 9 8

35

10 10 10 9

39

7 7 7 6

27

246 ChapStick 6 6 6 6

24

8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

9 9 10 9

37

6 7 7 7

27

142 Les Miserables 9 9 9 9

36

10 10 9 10

39

10 10 10 10

40

9 10 9 9

37

9 9 9 10

37

939 Shopian dance 10 10 10 10

40

9 9 10 10

38

9 10 10 9

38

10 10 10 9

39

6 7 7 7

27

473 Twists of anxiety 9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

9 10 9 9

37

10 10 10 10

40

9 10 10 10

39

# Start # Choreography Judge B Judge P Judge R Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
643 A pale 8 9 10 9

36

7 7 7 7

28

8 8 9 9

34

575

8
988 Torn 8 10 10 9

37

7 8 8 8

31

10 10 10 10

40

623

0
298 The Sound of Silence 8 9 10 10

37

8 8 8 8

32

8 9 9 8

34

618

5
177 The Mind Of The Architect 9 10 10 9

38

8 7 7 8

30

9 10 9 9

37

597

6
339 Frozen souls 9 10 10 10

39

8 9 8 8

33

10 10 10 10

40

643

4
555 Festal dance 9 9 10 9

37

7 7 8 7

29

8 8 8 8

32

549

11
141 Across The River To Freedom 10 10 10 10

40

9 9 9 9

36

10 10 9 10

39

650

0
713 WATER ELEMENT 8 10 10 9

37

7 7 7 7

28

9 10 10 10

39

586

7
216 Amen 8 8 8 8

32

8 8 7 8

31

9 10 9 10

38

599

0
301 Chains of the Past 9 9 9 9

36

8 8 7 7

30

9 10 9 10

38

574

9
720 In the mood 8 8 8 8

32

6 7 7 7

27

8 8 9 9

34

550

10
246 ChapStick 9 9 10 10

38

7 6 6 7

26

10 9 10 10

39

539

12
142 Les Miserables 10 10 10 10

40

8 9 9 9

35

10 10 10 10

40

668

2
939 Shopian dance 10 10 10 10

40

8 9 8 8

33

10 10 10 10

40

654

3
473 Twists of anxiety 10 10 10 10

40

8 8 8 8

32

10 10 10 10

40

673

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 473 Twists of anxiety 11 dancers
Dance school DEMO
LATVIA 673
2 142 Les Miserables 5 dancers
Dance Studio Amelia
Bulgaria 668
3 939 Shopian dance 12 dancers
FTA "Balkanski ogyn"
Bulgaria 654
0 141 Across The River To Freedom 5 dancers
Dance Studio Amelia
Bulgaria 650
4 339 Frozen souls 8 dancers
CDS SENSE
Bulgaria 643
0 988 Torn 12 dancers
Dance school DEMO
LATVIA 623
5 298 The Sound of Silence 3 dancers
Ballet "Kalina"
Bulgaria 618
0 216 Amen 11 dancers
Dance school DEMO
LATVIA 599
6 177 The Mind Of The Architect 3 dancers
BALLET ELEMENT
BULGARIA 597
7 713 WATER ELEMENT 32 dancers
Dance School ESTRELLA
Bulgaria 586
8 643 A pale 11 dancers
DUNE dance school / Танцова школа ДЮН
Bulgaria 575
9 301 Chains of the Past 5 dancers
Ballet "Kalina"
Bulgaria 574
10 720 In the mood 6 dancers
ДБТ “Капка”
България 550
11 555 Festal dance 10 dancers
Dance School "BALKANDZHII"
Bulgaria 549
12 246 ChapStick
Gergana Manolova (adults)
Elena Nikolova (adults)
TSK Tangra
Bulgaria 539

GALA BEST CONCERT RESULTS END

Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges H: ROSLANA MORAVENOVA E: DUSAN VODLAN I: MATE PEK

# Start # Choreography Judge H Judge E Judge I Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
791 Pangu 4 4 4 5

17

6 7 6 7

26

7 6 6 7

26

69

1
798 Аmazing myzie 5 4 5 5

19

5 6 6 6

23

6 5 5 6

22

64

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 791 Pangu
Anita Todorova (mini)
SK ZOKI
Bulgaria 69
2 798 Аmazing myzie
NIKOL FILIPOVA (mini)
SK ZOKI
Bulgaria 64
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges H: ROSLANA MORAVENOVA E: DUSAN VODLAN I: MATE PEK

# Start # Choreography Judge H Judge E Judge I Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
286 Queen of Mean 6 6 7 7

26

7 6 8 7

28

9 9 8 8

34

88

4
112 Cromatic Chimera 7 8 7 8

30

7 6 7 6

26

8 8 8 8

32

88

3
285 Reborn in Fire 8 8 8 8

32

8 7 7 7

29

9 9 8 7

33

94

2
607 SAMODIVA 4 5 4 4

17

6 6 6 5

23

6 6 6 6

24

64

5
119 Dolly Dearest 8 9 9 9

35

9 8 8 7

32

8 9 9 8

34

101

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 119 Dolly Dearest
Lora Ignatova (children)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 101
2 285 Reborn in Fire
Karolina Boeva (children)
Ballet "Kalina"
Bulgaria 94
3 112 Cromatic Chimera
Alexandra Kamenova (children)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 88
4 286 Queen of Mean
Dayana Miladinova (children)
Ballet "Kalina"
Bulgaria 88
5 607 SAMODIVA
Iva Ilieva (children)
SC"FREEDOM"
Bulgaria 64
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges O: ALEKSANDRA RAPAJIC P: LIL PHIL R: FRANCOIS BERNARD

# Start # Choreography Judge O Judge P Judge R Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
424 IT 6 7 6 7

26

6 6 6 6

24

7 6 6 7

26

76

6
136 Catwoman 7 6 6 6

25

5 7 5 5

22

7 7 7 7

28

75

7
345 Then and Now 7 8 7 7

29

6 7 6 7

26

8 7 8 7

30

85

3
817 Medusa Gorgona 6 7 7 7

27

6 6 5 6

23

6 7 6 6

25

75

8
164 Insane 8 8 7 7

30

7 8 7 7

29

8 7 7 7

29

88

2
272 FREEDOM 6 6 7 7

26

6 7 6 7

26

6 6 7 6

25

77

5
329 The voice of Buddha 8 7 8 8

31

8 8 8 8

32

7 7 8 8

30

93

1
694 Bird box 6 6 7 6

25

7 8 7 7

29

7 8 7 8

30

84

4

Place Start # Choreography Club Country Points
1 329 The voice of Buddha
Nicole Georgieva (juniors)
CDS SENSE
Bulgaria 93
2 164 Insane
Karina Stoyanova (juniors)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 88
3 345 Then and Now
Eva Burova (juniors)
CDS SENSE
Bulgaria 85
4 694 Bird box
Danaya Velikova (juniors)
Мелади
България 84
5 272 FREEDOM
Pavlia Kyoseva (juniors)
SC"FREEDOM"
Bulgaria 77
6 424 IT
DANA YORDANOVA (juniors)
SK ZOKI
Bulgaria 76
7 136 Catwoman
Darina Krysteva (juniors)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 75
8 817 Medusa Gorgona
ELIYA STOYANOVA (juniors)
SK ZOKI
Bulgaria 75
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges O: ALEKSANDRA RAPAJIC P: LIL PHIL R: FRANCOIS BERNARD

# Start # Choreography Judge O Judge P Judge R Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
759 The creation of discord and death 9 9 10 10

38

9 10 9 9

37

9 9 9 9

36

111

1
306 Ayida Weddo 8 9 8 8

33

8 8 8 8

32

9 9 8 9

35

100

2
992 Woman's Power 7 8 7 7

29

9 9 8 8

34

8 9 8 8

33

96

3

Place Start # Choreography Club Country Points
1 759 The creation of discord and death
Victoria Nikolova (adults)
ERRA DANCE COMPANY
Bulgaria 111
2 306 Ayida Weddo
Vanesa Kalcheva (adults)
Calliope dance
Bulgaria 100
3 992 Woman's Power
Vanesa Toneva (adults)
ERRA DANCE COMPANY
Bulgaria 96
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges H: ROSLANA MORAVENOVA E: DUSAN VODLAN I: MATE PEK

# Start # Choreography Judge H Judge E Judge I Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
273 CHEEKY MONKEYS 6 7 7 8

28

6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

76

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 273 CHEEKY MONKEYS
Aleksandar Gorchev (mini)
Ema Doykova (mini)
SC"FREEDOM"
Bulgaria 76
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges O: ALEKSANDRA RAPAJIC P: LIL PHIL R: FRANCOIS BERNARD

# Start # Choreography Judge O Judge P Judge R Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
422 MYSTERY 6 5 6 6

23

6 7 7 6

26

6 7 6 7

26

75

3
1006 Collision 7 8 7 7

29

6 7 6 7

26

7 8 7 8

30

85

1
274 ARENA 7 8 7 8

30

6 6 6 6

24

6 8 7 7

28

82

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 1006 Collision
Danaya Stoyanova (juniors)
Danaya Doycheva (juniors)
Dance School ESTRELLA
Bulgaria 85
2 274 ARENA
Radoslav Dumbanov (juniors)
Mihaela Mehandzhiyska (children)
SC"FREEDOM"
Bulgaria 82
3 422 MYSTERY
DANA YORDANOVA (juniors)
SIANA CHANGOVA (children)
SK ZOKI
Bulgaria 75
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges H: ROSLANA MORAVENOVA E: DUSAN VODLAN I: MATE PEK

# Start # Choreography Judge H Judge E Judge I Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
296 The Matrix 8 9 9 9

35

8 7 8 7

30

7 8 8 7

30

95

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 296 The Matrix 3 dancers
Ballet "Kalina"
Bulgaria 95
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges O: ALEKSANDRA RAPAJIC P: LIL PHIL R: FRANCOIS BERNARD

# Start # Choreography Judge O Judge P Judge R Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
599 Dont Stop 7 7 7 8

29

6 7 6 6

25

8 8 8 9

33

87

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 599 Dont Stop 6 dancers
Dance School ESTRELLA
Bulgaria 87
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges O: ALEKSANDRA RAPAJIC P: LIL PHIL R: FRANCOIS BERNARD

# Start # Choreography Judge O Judge P Judge R Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
828 THE BATS 6 7 6 7

26

6 7 6 7

26

6 8 7 7

28

80

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 828 THE BATS 10 dancers
SK ZOKI
Bulgaria 80
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges O: ALEKSANDRA RAPAJIC P: LIL PHIL R: FRANCOIS BERNARD

# Start # Choreography Judge O Judge P Judge R Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
876 MOZART IN THE MUSEUM 6 7 7 7

27

7 7 7 7

28

8 9 8 8

33

88

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 876 MOZART IN THE MUSEUM 6 dancers
SK ZOKI
Bulgaria 88
Dance Style:
ALL LADIES Latin Group/Formation
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: DUSAN VODLAN I: MATE PEK K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge E Judge I Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
711 Fashion 5 6 6 5

22

6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

70

2
697 Latina 6 6 6 5

23

6 6 7 6

25

6 7 6 6

25

73

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 697 Latina 4 dancers
KST "Haskovo"
Bulgaria 73
2 711 Fashion 5 dancers
KST "Haskovo"
Bulgaria 70
Dance Style:
ALL LADIES Latin Group/Formation
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: DUSAN VODLAN I: MATE PEK K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge E Judge I Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
707 Entertainment 5 6 6 6

23

6 7 6 6

25

6 7 7 6

26

74

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 707 Entertainment 7 dancers
KST "Haskovo"
Bulgaria 74
Dance Style:
Argentine tango
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: DUSAN VODLAN K: EDIT LILA NAGY R: FRANCOIS BERNARD

# Start # Choreography Judge E Judge K Judge R Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
606 El Irresistible 5 6 5 5

21

8 8 8 7

31

6 6 6 6

24

76

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 606 El Irresistible
Vyara Hristova (children)
Adam Goryalov (juniors)
Tango Aficionado
Bulgaria 76
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Baby (3-5 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges J: PETYA MILUSHEVA Q: ANELIYA DIMITROVA D: MATILDE CAMPESI

# Start # Choreography Judge J Judge Q Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
892 Kitri variation 7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

6 6 7 6

25

81

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 892 Kitri variation
Kalina Pancheva (baby)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 81
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges J: PETYA MILUSHEVA Q: ANELIYA DIMITROVA D: MATILDE CAMPESI

# Start # Choreography Judge J Judge Q Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
93 Le Corsaire Pas De Trois des Odalisques Coda 8 7 7 8

30

8 6 7 7

28

8 7 8 8

31

89

0
380 Don Quijote 7 7 7 7

28

6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

80

0
729 DOLL 6 6 7 6

25

5 5 7 6

23

6 6 7 7

26

74

10
893 Fairy Tenderness 6 7 7 6

26

6 5 6 7

24

6 7 7 7

27

77

8
154 Silver Bell 7 8 7 7

29

6 6 8 7

27

7 8 8 7

30

86

3
382 Sleeping Beauty 6 6 6 6

24

5 6 6 7

24

6 6 7 7

26

74

9
626 Blue Bird variation 8 8 8 7

31

6 6 6 6

24

6 6 7 7

26

81

6
895 Variation with bells 6 7 7 7

27

6 7 7 6

26

6 5 7 6

24

77

7
698 Bluebird Florine's Variation 8 8 8 8

32

7 7 6 6

26

7 6 7 7

27

85

4
383 Paquita 6 6 6 7

25

5 5 5 6

21

5 7 6 6

24

70

11
104 Little Chopin 8 9 8 8

33

8 7 6 7

28

7 7 8 7

29

90

2
91 Swan 8 9 9 8

34

8 7 7 7

29

8 8 8 8

32

95

1
381 Esmeralda 7 8 8 9

32

7 6 6 6

25

6 6 7 7

26

83

5

Place Start # Choreography Club Country Points
1 91 Swan
Sofia Galova (mini)
RoyAL Dance
Bulgaria 95
2 104 Little Chopin
Stefani Kostova (mini)
RoyAL Dance
Bulgaria 90
0 93 Le Corsaire Pas De Trois des Odalisques Coda
Sofia Galova (mini)
RoyAL Dance
Bulgaria 89
3 154 Silver Bell
Adriana Dimitrova (mini)
RoyAL Dance
Bulgaria 86
4 698 Bluebird Florine's Variation
Adriana Petrova (mini)
Classical ballet studio "Mahaeva"- club Vitosha
Bulgaria 85
5 381 Esmeralda
Alessia Sugu (mini)
Dance Conspiracy
Romania 83
6 626 Blue Bird variation
Teodora Dragoeva (mini)
Independent participant
България 81
0 380 Don Quijote
Alessia Sugu (mini)
Dance Conspiracy
Romania 80
7 895 Variation with bells
Elena Shtereva (mini)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 77
8 893 Fairy Tenderness
Andzhelina Todorova (mini)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 77
9 382 Sleeping Beauty
Timeea Dragomirescu (mini)
Dance Conspiracy
Romania 74
10 729 DOLL
KATRIN KIROVA (mini)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 74
11 383 Paquita
Sofia Zbera (mini)
Dance Conspiracy
Romania 70
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges M: ELEONORA CIRCIO C: TERESITA DEL VECCHIO F: LIENE BENINA

# Start # Choreography Judge M Judge C Judge F Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
907 Peasant variation 6 6 7 7

26

6 6 6 6

24

6 6 7 7

26

76

0
836 Pahita - Pavilion of Armida 7 7 7 7

28

6 6 6 6

24

6 7 8 7

28

80

8
763 Johann Strauss II Fruhlingsstimmen Waltz 6 6 6 6

24

7 7 6 7

27

7 8 8 8

31

82

6
377 Flame de Paris 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

72

0
373 Sleeping Beauty 6 6 7 6

25

6 6 6 6

24

5 6 6 6

23

72

0
696 Coppelia Variation 6 6 7 7

26

6 7 7 7

27

5 6 6 6

23

76

12
894 Paquita variation 6 7 6 7

26

6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

78

11
924 Odette variation 7 7 8 7

29

7 7 6 6

26

7 7 7 7

28

83

5
955 Variation "Doll" 6 6 7 7

26

6 6 6 6

24

7 7 7 8

29

79

10
375 Paquita 7 6 8 7

28

7 7 7 7

28

6 7 7 7

27

83

0
724 THE MAGIC UNICORN 6 6 7 6

25

6 7 6 6

25

5 5 6 6

22

72

15
699 Paquita variation 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

5 6 6 6

23

71

16
971 Kitri's variation 8 8 8 8

32

9 9 10 10

38

8 8 9 9

34

104

2
897 Variation from Paquita 6 6 7 7

26

6 6 7 6

25

7 7 7 7

28

79

9
833 Variation Pahita 6 6 7 6

25

6 6 6 6

24

7 8 8 7

30

79

0
776 Dying swan 6 6 6 7

25

7 7 6 6

26

7 8 8 7

30

81

7
111 Coppelia: Swanilda 9 8 9 8

34

9 10 10 10

39

9 9 9 9

36

109

1
764 Pizzicato, Leo Delibes 6 6 6 7

25

6 6 6 6

24

6 7 7 7

27

76

0
378 Giselle 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

6 7 7 7

27

75

13
899 Aurora variaiton 3rd act 6 6 6 7

25

6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

77

0
374 Don Quijote 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

72

14
128 Fire Bird 7 7 7 8

29

7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

85

4
376 Esmeralda 7 7 8 8

30

8 8 8 8

32

7 8 7 8

30

92

3
896 Harlequinade variation 7 7 7 7

28

6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

76

0

Place Start # Choreography Club Country Points
1 111 Coppelia: Swanilda
Ilaida Huseinova (children)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 109
2 971 Kitri's variation
Donika Manoilova (children)
Dance Club FREYA
BULGARIA 104
3 376 Esmeralda
Lorelay Giornoiu (children)
Dance Conspiracy
Romania 92
4 128 Fire Bird
Raya Popova (children)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 85
5 924 Odette variation
Krystiyana Petkova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 83
0 375 Paquita
Lorelay Giornoiu (children)
Dance Conspiracy
Romania 83
6 763 Johann Strauss II Fruhlingsstimmen Waltz
Dayana Pavlova (children)
Narodno Chitalishte Rodina 1860
Bulgaria 82
7 776 Dying swan
Yoana Garabitova (children)
NEO BALANCE
България 81
8 836 Pahita - Pavilion of Armida
Mariana Stoyanova (children)
БШ "Инфанти"
България 80
0 833 Variation Pahita
Mariana Stoyanova (children)
БШ "Инфанти"
България 79
9 897 Variation from Paquita
Tamara Kaloyanova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 79
10 955 Variation "Doll"
Aleksandra Peevska (children)
SHKB "Piruet"
България 79
11 894 Paquita variation
Stela Sarbova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 78
0 899 Aurora variaiton 3rd act
Stela Sarbova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 77
0 896 Harlequinade variation
Krystiyana Petkova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 76
0 764 Pizzicato, Leo Delibes
Dayana Pavlova (children)
Narodno Chitalishte Rodina 1860
Bulgaria 76
0 907 Peasant variation
Tamara Kaloyanova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 76
12 696 Coppelia Variation
Vasilena Georgieva (children)
Classical ballet studio "Mahaeva"- club Vitosha
Bulgaria 76
13 378 Giselle
Sophia Barbu (children)
Dance Conspiracy
Romania 75
14 374 Don Quijote
Laura Flori (children)
Dance Conspiracy
Romania 72
0 377 Flame de Paris
Sophia Barbu (children)
Dance Conspiracy
Romania 72
0 373 Sleeping Beauty
Laura Flori (children)
Dance Conspiracy
Romania 72
15 724 THE MAGIC UNICORN
Maria Kuchukova (children)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 72
16 699 Paquita variation
Anna Pavlova (children)
Classical ballet studio "Mahaeva"- club Vitosha
Bulgaria 71
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges M: ELEONORA CIRCIO C: TERESITA DEL VECCHIO F: LIENE BENINA

# Start # Choreography Judge M Judge C Judge F Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
128 Fire Bird 7 7 8 8

30

7 7 8 8

30

7 7 7 8

29

89

4
111 Coppelia: Swanilda 9 9 10 9

37

9 10 10 10

39

9 9 9 10

37

113

1
776 Dying swan 6 6 7 7

26

6 7 6 6

25

7 8 7 8

30

81

8
376 Esmeralda 7 8 8 9

32

7 7 8 8

30

7 8 8 7

30

92

3
763 Johann Strauss II Fruhlingsstimmen Waltz 7 7 7 8

29

6 7 6 7

26

8 8 7 8

31

86

6
924 Odette variation 7 7 8 8

30

7 7 7 7

28

7 7 8 7

29

87

5
897 Variation from Paquita 6 6 7 7

26

7 7 8 8

30

7 7 8 8

30

86

7
836 Pahita - Pavilion of Armida 6 7 7 7

27

6 6 7 7

26

7 7 7 7

28

81

9
971 Kitri's variation 8 9 9 9

35

10 10 10 10

40

9 9 9 9

36

111

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 111 Coppelia: Swanilda
Ilaida Huseinova (children)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 113
2 971 Kitri's variation
Donika Manoilova (children)
Dance Club FREYA
BULGARIA 111
3 376 Esmeralda
Lorelay Giornoiu (children)
Dance Conspiracy
Romania 92
4 128 Fire Bird
Raya Popova (children)
Dance Studio Amelia
Bulgaria 89
5 924 Odette variation
Krystiyana Petkova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 87
6 763 Johann Strauss II Fruhlingsstimmen Waltz
Dayana Pavlova (children)
Narodno Chitalishte Rodina 1860
Bulgaria 86
7 897 Variation from Paquita
Tamara Kaloyanova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 86
8 776 Dying swan
Yoana Garabitova (children)
NEO BALANCE
България 81
9 836 Pahita - Pavilion of Armida
Mariana Stoyanova (children)
БШ "Инфанти"
България 81
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI G: MARIUS ONOFREI B: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge A Judge G Judge B Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
534 Paquita variation 6 6 6 5

23

7 7 7 7

28

9 9 9 9

36

87

0
748 Paquita variation 6 6 6 6

24

7 6 6 6

25

7 5 6 6

24

73

0
752 Ramzie Variation 5 6 5 5

21

7 7 6 6

26

7 6 6 7

26

73

19
183 Giselle Variation from Act 1 6 6 5 6

23

7 7 6 6

26

7 8 7 7

29

78

16
754 Ramzie Variation 5 5 5 5

20

5 6 5 5

21

5 6 5 5

21

62

0
630 Swanhilda Variation, Coppelia 5 5 5 5

20

5 6 5 5

21

6 5 6 5

22

63

0
722 VARIATION FROMM BALLET ''ARLEKINADA'' 7 6 6 7

26

8 8 7 7

30

7 7 7 7

28

84

11
980 Variation of Feary dall 5 5 6 5

21

7 7 7 7

28

5 5 6 6

22

71

21
686 Satanella Variation 6 6 5 5

22

8 8 7 8

31

7 7 6 7

27

80

14
540 Paquita variation 8 8 8 8

32

9 9 9 8

35

8 8 8 8

32

99

2
466 Black Swan / Odile Variation 9 9 9 9

36

10 10 10 9

39

10 10 10 10

40

115

1
542 Fairy doll variation 6 6 6 7

25

8 7 7 7

29

9 9 9 9

36

90

0
667 Variation Paquita_Pavilion Armida 5 6 6 6

23

6 6 7 6

25

7 6 6 7

26

74

0
621 Giselle Peasant Pas 6 6 6 6

24

8 7 7 6

28

8 7 7 8

30

82

0
687 Pas De Trois -Swan Lake 1 Varation 4 5 5 5

19

5 5 6 5

21

5 7 5 6

23

63

28
750 Princess Florine variation 6 6 6 7

25

7 7 6 6

26

6 5 7 6

24

75

0
155 Gamzatti variation 8 7 8 7

30

7 7 8 8

30

8 8 8 8

32

92

7
589 Dulcinea 5 5 6 6

22

7 6 6 6

25

7 5 6 6

24

71

20
801 Sleeping beauty 4 5 5 5

19

5 6 5 5

21

5 5 5 5

20

60

31
928 Variation from the ballet "Paquita" 5 5 5 5

20

8 8 7 7

30

7 6 7 6

26

76

0
985 Masquarad 4 5 5 4

18

5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

62

29
695 Cupid Variation 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

7 6 7 6

26

74

0
638 Sleeping beauty variation 7 6 6 7

26

6 7 5 6

24

5 4 6 5

20

70

22
633 Lise Variation from La Fille Mal Gardee 5 5 5 5

20

7 7 6 6

26

5 5 5 5

20

66

25
592 Variation Talisman 8 8 8 9

33

7 7 7 7

28

9 8 9 9

35

96

4
856 The Sleeping Beauty – Lilac Fairy Variation 5 6 5 5

21

5 6 5 6

22

6 6 4 7

23

66

26
184 Sleeping Beauty Act 3 Princess Florine Variation 7 6 6 7

26

6 6 6 6

24

6 5 6 6

23

73

0
632 Cupid Variation from Don Quixote 5 5 5 5

20

7 6 8 6

27

5 5 5 5

20

67

23
535 Littel Silphide 7 7 8 8

30

7 8 7 7

29

8 8 9 9

34

93

6
753 La Fille mal gardee 5 5 5 6

21

7 6 6 6

25

6 5 5 5

21

67

0
749 Fairy doll variation 6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

6 8 7 7

28

80

15
755 Paquita variation 4 5 5 5

19

5 6 6 5

22

5 7 5 6

23

64

27
982 Kitri's entreance 7 6 6 6

25

9 9 9 9

36

6 4 7 6

23

84

12
691 Raymonda Act 3 variation 5 5 5 5

20

8 8 8 8

32

6 7 7 7

27

79

0
723 VARIATION OF KITRI 3act.FROM BALLET DON KIHOT 6 7 7 6

26

7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

82

0
595 Princess Florin variation 8 8 8 8

32

8 7 8 8

31

5 5 5 5

20

83

13
541 Cupid variation 8 8 8 9

33

8 7 7 7

29

8 8 8 8

32

94

0
467 Kitri Variation Act 1 9 9 9 9

36

10 9 10 10

39

10 10 10 10

40

115

0
543 Paquita variation 8 7 7 8

30

6 7 6 6

25

9 9 9 9

36

91

8
590 Odalisque variation from the ballet "La Corsaire" 7 6 6 6

25

6 6 7 6

25

7 7 6 7

27

77

17
624 Paquita variation 7 8 7 8

30

9 8 7 8

32

8 7 8 8

31

93

5
593 Variation from the ballet "Swan lake" 5 5 5 5

20

7 6 7 7

27

5 5 5 5

20

67

24
372 Flame de Paris 7 8 7 8

30

8 9 8 8

33

9 9 9 9

36

99

3
668 Fairy Doll 5 6 5 6

22

7 7 7 6

27

7 7 7 7

28

77

18
688 La Fille Mal Gardee- Act 2 4 5 5 5

19

6 5 5 5

21

5 5 5 5

20

60

0
910 Variation from Paquita 5 5 5 5

20

5 5 5 6

21

5 5 5 5

20

61

30
751 Pharaoh's Daughter Act3 8 7 7 7

29

8 7 7 7

29

7 7 6 7

27

85

10
588 Variation from the ballet "The Pharaoh's Daughter" 6 6 6 7

25

8 8 8 7

31

8 8 8 8

32

88

9

Place Start # Choreography Club Country Points
1 466 Black Swan / Odile Variation
Stefanie Nikolova (juniors)
National School of Art'' Dobri Hristov''
Bulgaria 115
0 467 Kitri Variation Act 1
Stefanie Nikolova (juniors)
National School of Art'' Dobri Hristov''
Bulgaria 115
2 540 Paquita variation
Ana Maria Ilieva (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 99
3 372 Flame de Paris
Alexandra Sbenghea (juniors)
Dance Conspiracy
Romania 99
4 592 Variation Talisman
Stela Georgieva (juniors)
ДБТ “Капка”
България 96
0 541 Cupid variation
Ana Maria Ilieva (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 94
5 624 Paquita variation
Ivayla Dragoeva (juniors)
Independent participant
България 93
6 535 Littel Silphide
Vyara Nedyalkova (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 93
7 155 Gamzatti variation
Kalina Staykova (juniors)
Ballet formation "Targovishte"
Bulgaria 92
8 543 Paquita variation
Aycin Bilbashar (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 91
0 542 Fairy doll variation
Aycin Bilbashar (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 90
9 588 Variation from the ballet "The Pharaoh's Daughter"
Dara Georgieva (juniors)
ДБТ “Капка”
България 88
0 534 Paquita variation
Vyara Nedyalkova (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 87
10 751 Pharaoh's Daughter Act3
Viktoria Nikolova (juniors)
NUTI
Bulgaria 85
11 722 VARIATION FROMM BALLET ''ARLEKINADA''
MISHEL KADIR (juniors)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 84
12 982 Kitri's entreance
Veronika Trichkova (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 84
13 595 Princess Florin variation
Simona Mileva (juniors)
ДБТ “Капка”
България 83
0 621 Giselle Peasant Pas
Ivayla Dragoeva (juniors)
Independent participant
България 82
0 723 VARIATION OF KITRI 3act.FROM BALLET DON KIHOT
MISHEL KADIR (juniors)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 82
14 686 Satanella Variation
Atina Slavova (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 80
15 749 Fairy doll variation
Veronika Petrova (juniors)
NUTI
Bulgaria 80
0 691 Raymonda Act 3 variation
Atina Slavova (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 79
16 183 Giselle Variation from Act 1
Gabriela Petrova (juniors)
NUTI Sofia
Bulgaria 78
17 590 Odalisque variation from the ballet "La Corsaire"
Aleksandra Raeva (juniors)
ДБТ “Капка”
България 77
18 668 Fairy Doll
Biliana Lozanova (juniors)
Национално училище за танцово изкуство НУТИ София
България 77
0 928 Variation from the ballet "Paquita"
Dara Georgieva (juniors)
ДБТ “Капка”
България 76
0 750 Princess Florine variation
Viktoria Nikolova (juniors)
NUTI
Bulgaria 75
0 695 Cupid Variation
Gabriela Petrova (juniors)
NUTI Sofia
Bulgaria 74
0 667 Variation Paquita_Pavilion Armida
Biliana Lozanova (juniors)
Национално училище за танцово изкуство НУТИ София
България 74
0 748 Paquita variation
Veronika Petrova (juniors)
NUTI
Bulgaria 73
19 752 Ramzie Variation
Viktoria Ilieva (juniors)
NUTI
Bulgaria 73
0 184 Sleeping Beauty Act 3 Princess Florine Variation
Gabriela Petrova (juniors)
NUTI Sofia
Bulgaria 73
20 589 Dulcinea
Gergana Mermeklieva (juniors)
ДБТ “Капка”
България 71
21 980 Variation of Feary dall
Magdalena Valkanova (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 71
22 638 Sleeping beauty variation
Vasilena Todorova (juniors)
ДБТ “Капка”
България 70
0 753 La Fille mal gardee
Viktoria Ilieva (juniors)
NUTI
Bulgaria 67
23 632 Cupid Variation from Don Quixote
Aicha Ali (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 67
24 593 Variation from the ballet "Swan lake"
Zlatozara Dobreva (juniors)
ДБТ “Капка”
България 67
25 633 Lise Variation from La Fille Mal Gardee
TSK Tangra
Bulgaria 66
26 856 The Sleeping Beauty – Lilac Fairy Variation
Beloslava Georgieva (juniors)
Мюзикхолен театър Пловдив
България 66
27 755 Paquita variation
Dara Dimitrova (juniors)
Silfida
Bulgaria 64
0 630 Swanhilda Variation, Coppelia
Aicha Ali (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 63
28 687 Pas De Trois -Swan Lake 1 Varation
Juliana Boneva (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 63
0 754 Ramzie Variation
Dara Dimitrova (juniors)
Silfida
Bulgaria 62
29 985 Masquarad
Teodora Stoynova (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 62
30 910 Variation from Paquita
Darina Staleva (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 61
0 688 La Fille Mal Gardee- Act 2
Juliana Boneva (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 60
31 801 Sleeping beauty
Viktorija Gabriela Kneta (juniors)
Dance school DEMO
LATVIA 60
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI G: MARIUS ONOFREI B: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge A Judge G Judge B Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
588 Variation from the ballet "The Pharaoh's Daughter" 5 5 5 6

21

8 8 8 7

31

8 8 8 8

32

84

12
535 Littel Silphide 8 8 8 9

33

8 8 8 8

32

10 10 10 10

40

105

2
751 Pharaoh's Daughter Act3 7 8 7 7

29

8 8 7 8

31

7 7 7 7

28

88

9
540 Paquita variation 8 8 8 8

32

8 7 7 7

29

8 9 8 9

34

95

6
372 Flame de Paris 8 8 8 9

33

9 8 8 8

33

9 9 9 9

36

102

3
686 Satanella Variation 5 5 5 5

20

8 8 7 7

30

8 8 7 8

31

81

14
982 Kitri's entreance 5 6 6 6

23

9 9 8 8

34

7 7 8 7

29

86

10
749 Fairy doll variation 6 5 6 6

23

7 7 7 7

28

7 8 8 8

31

82

13
466 Black Swan / Odile Variation 10 10 10 10

40

10 10 10 9

39

10 10 10 10

40

119

1
183 Giselle Variation from Act 1 5 6 6 6

23

7 7 7 6

27

7 7 7 7

28

78

16
543 Paquita variation 7 7 7 8

29

7 7 6 6

26

8 9 9 9

35

90

8
722 VARIATION FROMM BALLET ''ARLEKINADA'' 5 5 5 5

20

8 8 7 7

30

7 7 7 7

28

78

15
624 Paquita variation 7 7 7 7

28

8 6 7 7

28

9 9 9 9

36

92

7
595 Princess Florin variation 7 7 7 7

28

9 8 7 8

32

6 6 6 6

24

84

11
592 Variation Talisman 9 9 9 9

36

7 6 6 6

25

9 9 9 9

36

97

4
155 Gamzatti variation 7 8 7 8

30

8 8 8 8

32

8 9 9 8

34

96

5

Place Start # Choreography Club Country Points
1 466 Black Swan / Odile Variation
Stefanie Nikolova (juniors)
National School of Art'' Dobri Hristov''
Bulgaria 119
2 535 Littel Silphide
Vyara Nedyalkova (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 105
3 372 Flame de Paris
Alexandra Sbenghea (juniors)
Dance Conspiracy
Romania 102
4 592 Variation Talisman
Stela Georgieva (juniors)
ДБТ “Капка”
България 97
5 155 Gamzatti variation
Kalina Staykova (juniors)
Ballet formation "Targovishte"
Bulgaria 96
6 540 Paquita variation
Ana Maria Ilieva (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 95
7 624 Paquita variation
Ivayla Dragoeva (juniors)
Independent participant
България 92
8 543 Paquita variation
Aycin Bilbashar (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 90
9 751 Pharaoh's Daughter Act3
Viktoria Nikolova (juniors)
NUTI
Bulgaria 88
10 982 Kitri's entreance
Veronika Trichkova (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 86
11 595 Princess Florin variation
Simona Mileva (juniors)
ДБТ “Капка”
България 84
12 588 Variation from the ballet "The Pharaoh's Daughter"
Dara Georgieva (juniors)
ДБТ “Капка”
България 84
13 749 Fairy doll variation
Veronika Petrova (juniors)
NUTI
Bulgaria 82
14 686 Satanella Variation
Atina Slavova (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 81
15 722 VARIATION FROMM BALLET ''ARLEKINADA''
MISHEL KADIR (juniors)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 78
16 183 Giselle Variation from Act 1
Gabriela Petrova (juniors)
NUTI Sofia
Bulgaria 78
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI G: MARIUS ONOFREI B: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge A Judge G Judge B Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
624 Paquita variation 6 7 6 7

26

8 8 7 7

30

8 9 9 8

34

90

8
592 Variation Talisman 9 9 10 10

38

7 7 7 7

28

7 8 7 8

30

96

6
535 Littel Silphide 10 9 9 10

38

8 8 8 8

32

10 10 10 10

40

110

3
155 Gamzatti variation 8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

9 8 8 9

34

102

4
540 Paquita variation 7 7 7 8

29

9 8 7 8

32

9 9 9 9

36

97

5
466 Black Swan / Odile Variation 10 10 10 10

40

10 10 10 9

39

10 10 10 10

40

119

1
372 Flame de Paris 10 10 10 10

40

9 9 9 9

36

9 9 10 9

37

113

2
543 Paquita variation 8 7 8 8

31

7 7 8 7

29

8 8 8 8

32

92

7

Place Start # Choreography Club Country Points
1 466 Black Swan / Odile Variation
Stefanie Nikolova (juniors)
National School of Art'' Dobri Hristov''
Bulgaria 119
2 372 Flame de Paris
Alexandra Sbenghea (juniors)
Dance Conspiracy
Romania 113
3 535 Littel Silphide
Vyara Nedyalkova (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 110
4 155 Gamzatti variation
Kalina Staykova (juniors)
Ballet formation "Targovishte"
Bulgaria 102
5 540 Paquita variation
Ana Maria Ilieva (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 97
6 592 Variation Talisman
Stela Georgieva (juniors)
ДБТ “Капка”
България 96
7 543 Paquita variation
Aycin Bilbashar (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 92
8 624 Paquita variation
Ivayla Dragoeva (juniors)
Independent participant
България 90
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI G: MARIUS ONOFREI B: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge A Judge G Judge B Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
639 Paquita variation 9 9 9 9

36

8 7 7 7

29

8 7 8 8

31

96

0
180 Harlequinade Variation 5 5 5 5

20

5 5 5 6

21

7 8 8 7

30

71

8
368 La Fille Mal Gardee 6 6 6 6

24

8 8 8 8

32

6 6 6 6

24

80

5
529 Variation - Medora 3act 6 6 6 7

25

7 7 7 8

29

9 9 8 8

34

88

0
637 Gizelle variation 9 9 9 10

37

7 7 7 7

28

9 10 10 9

38

103

0
669 Giselle variation 1 act 6 6 6 7

25

7 6 6 6

25

8 7 7 8

30

80

0
370 Paquita 5 6 6 5

22

7 7 7 7

28

6 6 6 6

24

74

6
1010 Corsar 5 5 5 5

20

5 6 6 6

23

5 6 5 6

22

65

10
631 Nikiya's Monologue 4 5 5 5

19

6 6 6 6

24

7 7 8 8

30

73

7
478 Black swan variation 5 5 5 6

21

5 5 5 5

20

7 6 8 7

28

69

9
640 Kitri variation 9 9 9 9

36

8 7 8 7

30

9 9 8 8

34

100

2
528 Kitri Variation

369 Paquita 5 5 5 6

21

7 7 8 7

29

5 6 6 6

23

73

0
530 Giselle 1 act 8 7 8 8

31

7 6 7 6

26

8 9 9 8

34

91

3
641 Esmeralda variation 10 10 10 10

40

7 8 8 7

30

9 9 8 9

35

105

1
670 Kitri variation 7 7 7 7

28

7 6 6 6

25

8 8 7 7

30

83

4
371 Giselle 5 6 5 6

22

6 7 7 7

27

6 5 6 6

23

72

0

Place Start # Choreography Club Country Points
1 641 Esmeralda variation
Raya Chakarova (adults)
ДБТ “Капка”
България 105
0 637 Gizelle variation
Raya Chakarova (adults)
ДБТ “Капка”
България 103
2 640 Kitri variation
Nikol Marenova (adults)
ДБТ “Капка”
България 100
0 639 Paquita variation
Nikol Marenova (adults)
ДБТ “Капка”
България 96
3 530 Giselle 1 act
Viktoria Lilova (adults)
NUTI
Bulgaria 91
0 529 Variation - Medora 3act
Viktoria Lilova (adults)
NUTI
Bulgaria 88
4 670 Kitri variation
Elitsa Aleksieva (adults)
Dance studio "Magnifique"
Bulgaria 83
0 669 Giselle variation 1 act
Elitsa Aleksieva (adults)
Dance studio "Magnifique"
Bulgaria 80
5 368 La Fille Mal Gardee
Ana Onofrei (adults)
Dance Conspiracy
Romania 80
6 370 Paquita
Raluca Mic (adults)
Dance Conspiracy
Romania 74
0 369 Paquita
Ana Onofrei (adults)
Dance Conspiracy
Romania 73
7 631 Nikiya's Monologue
TSK Tangra
Bulgaria 73
0 371 Giselle
Raluca Mic (adults)
Dance Conspiracy
Romania 72
8 180 Harlequinade Variation
Joanna Zinovieva (adults)
BS Krasimira Koldamova
Bulgaria 71
9 478 Black swan variation
Marta Kristapsone (juniors)
Dance school DEMO
LATVIA 69
10 1010 Corsar
Elza Adelina (juniors)
Dance school DEMO
LATVIA 65
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Seniors (35 years and over)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI G: MARIUS ONOFREI B: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge A Judge G Judge B Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
366 La Fille Mal Gardee 5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

6 7 8 7

28

72

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 366 La Fille Mal Gardee
Daniela Dumitrescu (seniors)
Dance Conspiracy
Romania 72
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges J: PETYA MILUSHEVA Q: ANELIYA DIMITROVA D: MATILDE CAMPESI

# Start # Choreography Judge J Judge Q Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
384 Satanella 7 6 7 6

26

6 7 7 8

28

7 7 8 7

29

83

0
385 Giselle 7 8 7 8

30

6 8 7 7

28

6 7 7 7

27

85

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 385 Giselle
Nicolas Ion (mini)
Dance Conspiracy
Romania 85
0 384 Satanella
Nicolas Ion (mini)
Dance Conspiracy
Romania 83
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges M: ELEONORA CIRCIO C: TERESITA DEL VECCHIO F: LIENE BENINA

# Start # Choreography Judge M Judge C Judge F Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
554 Désiré variation Act 2 8 8 8 8

32

8 8 9 9

34

8 8 8 8

32

98

0
747 Satanella variation 7 8 8 8

31

9 9 9 9

36

8 9 9 9

35

102

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 747 Satanella variation
Kristiyan Jakimov (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 102
0 554 Désiré variation Act 2
Kristiyan Jakimov (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 98
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges J: PETYA MILUSHEVA Q: ANELIYA DIMITROVA D: MATILDE CAMPESI

# Start # Choreography Judge J Judge Q Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
934 Duo from Pharaoh's daughter 6 6 6 6

24

6 6 7 6

25

6 7 6 7

26

75

3
102 Sea Pearls 7 8 7 7

29

6 7 7 8

28

7 7 8 7

29

86

1
379 Nutcracker 6 7 6 7

26

5 6 7 7

25

6 6 7 6

25

76

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 102 Sea Pearls
Vanesa Gigova (mini)
Veronika Pavlova (mini)
RoyAL Dance
Bulgaria 86
2 379 Nutcracker
Alessia Sugu (mini)
Nicolas Ion (mini)
Dance Conspiracy
Romania 76
3 934 Duo from Pharaoh's daughter
Andzhelina Todorova (mini)
Elena Shtereva (mini)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 75
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI G: MARIUS ONOFREI B: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge A Judge G Judge B Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
927 Shades 5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

5 5 5 5

20

60

3
700 The Ocean and Pearls 5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

5 5 5 5

20

64

2
1016 Picikato 5 5 5 5

20

7 7 7 7

28

5 5 5 5

20

68

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 1016 Picikato
Krisiana Krasteva (children)
Radina Krasteva (children)
Classical ballet studio "Mahaeva"- club Vitosha
Bulgaria 68
2 700 The Ocean and Pearls
Adriana Petrova (mini)
Vasilena Georgieva (children)
Classical ballet studio "Mahaeva"- club Vitosha
Bulgaria 64
3 927 Shades
Stela Sarbova (children)
Krystiyana Petkova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 60
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI G: MARIUS ONOFREI B: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge A Judge G Judge B Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
873 The Ocean and Pearls Variation 5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

8 8 7 7

30

74

2
984 Kitris friends 4 5 5 5

19

5 6 5 6

22

5 4 4 5

18

59

4
629 Pearls variation from the ballet The Little Humpbacked Horse 5 5 5 6

21

6 6 7 6

25

6 6 6 6

24

70

3
746 Pearls 7 7 8 8

30

7 7 7 7

28

9 9 9 9

36

94

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 746 Pearls
Vyara Nedyalkova (juniors)
Aycin Bilbashar (juniors)
National School of Dance Art
Bulgaria 94
2 873 The Ocean and Pearls Variation
Atina Slavova (juniors)
Juliana Boneva (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 74
3 629 Pearls variation from the ballet The Little Humpbacked Horse
Aicha Ali (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 70
4 984 Kitris friends
Tsvetelina Petrakieva (juniors)
Katrin Roshidovska (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 59
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges M: ELEONORA CIRCIO C: TERESITA DEL VECCHIO F: LIENE BENINA

# Start # Choreography Judge M Judge C Judge F Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
921 Kitri's friends 7 7 7 8

29

7 7 7 6

27

8 8 8 8

32

88

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 921 Kitri's friends
Tedi Dimitrova (adults)
Savina Petrova (adults)
Dance Club FREYA
BULGARIA 88
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges M: ELEONORA CIRCIO C: TERESITA DEL VECCHIO F: LIENE BENINA

# Start # Choreography Judge M Judge C Judge F Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
745 Arlekinada 8 8 9 9

34

7 7 7 7

28

9 9 9 9

36

98

2
799 Pas de trois 6 7 7 7

27

7 7 7 7

28

7 8 8 8

31

86

3
720 In the mood 9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

9 9 9 10

37

109

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 720 In the mood 6 dancers
ДБТ “Капка”
България 109
2 745 Arlekinada 5 dancers
National School of Dance Art
Bulgaria 98
3 799 Pas de trois 3 dancers
Dance school DEMO
LATVIA 86
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges M: ELEONORA CIRCIO C: TERESITA DEL VECCHIO F: LIENE BENINA

# Start # Choreography Judge M Judge C Judge F Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
367 La Fille Mal Gardee 7 8 7 8

30

8 8 7 7

30

7 7 6 7

27

87

2
642 Le Korsaire trio 9 9 9 10

37

9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

109

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 642 Le Korsaire trio 3 dancers
ДБТ “Капка”
България 109
2 367 La Fille Mal Gardee 3 dancers
Dance Conspiracy
Romania 87
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges M: ELEONORA CIRCIO C: TERESITA DEL VECCHIO F: LIENE BENINA

# Start # Choreography Judge M Judge C Judge F Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
766 "Snowflakes" 7 8 8 8

31

7 7 7 7

28

6 6 6 6

24

83

1
768 "Swans" 7 8 8 7

30

6 6 6 6

24

6 7 6 6

25

79

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 766 "Snowflakes" 13 dancers
baletna shkola "Alegro"
България 83
2 768 "Swans" 8 dancers
baletna shkola "Alegro"
България 79
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges M: ELEONORA CIRCIO C: TERESITA DEL VECCHIO F: LIENE BENINA

# Start # Choreography Judge M Judge C Judge F Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
770 "Snow waltz" 6 6 7 7

26

6 6 6 6

24

6 6 7 6

25

75

2
771 "Rose waltz" 6 6 6 6

24

6 7 6 6

25

6 7 7 6

26

75

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 771 "Rose waltz" 15 dancers
baletna shkola "Alegro"
България 75
2 770 "Snow waltz" 15 dancers
baletna shkola "Alegro"
България 75
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges M: ELEONORA CIRCIO C: TERESITA DEL VECCHIO F: LIENE BENINA

# Start # Choreography Judge M Judge C Judge F Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
548 Dormitory 9 9 10 10

38

9 9 10 9

37

9 10 10 10

39

114

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 548 Dormitory 10 dancers
National School of Dance Art
Bulgaria 114
Dance Style:
Belly dance Show&Folk
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
867 Arabian dance 7 6 7 7

27

9 9 9 9

36

7 7 6 7

27

90

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 867 Arabian dance 4 dancers
Мюзикхолен театър Пловдив
България 90
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
796 THE PRINCESS OF BOLLYWOOD 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

7 7 7 6

27

75

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 796 THE PRINCESS OF BOLLYWOOD
LORETA NIKOVA (mini)
SK ZOKI
Bulgaria 75
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
436 KATA KATA 7 7 8 7

29

7 7 7 7

28

8 7 7 8

30

87

2
875 Devdas 7 7 8 7

29

7 8 7 7

29

7 6 7 7

27

85

3
49 Dhoom Taana 6 7 7 7

27

6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

79

6
421 Nataraja 7 8 8 8

31

6 6 7 7

26

8 8 8 8

32

89

1
623 Nimboda 7 7 7 7

28

6 6 6 7

25

8 8 7 7

30

83

5
846 NIMBOODA 7 7 8 8

30

5 5 6 6

22

8 8 9 8

33

85

4
187 The Spirit of Bollywood 7 7 8 7

29

5 5 5 5

20

7 7 8 7

29

78

7

Place Start # Choreography Club Country Points
1 421 Nataraja
NAYA STOYANOVA (children)
SK ZOKI
Bulgaria 89
2 436 KATA KATA
SIMONA IVANOVA (children)
SK ZOKI
Bulgaria 87
3 875 Devdas
SIANA CHANGOVA (children)
SK ZOKI
Bulgaria 85
4 846 NIMBOODA
Radina Mechkova (children)
SK ZOKI
Bulgaria 85
5 623 Nimboda
TSK Tangra
Bulgaria 83
6 49 Dhoom Taana
RONA Dance Club
Bulgaria 79
7 187 The Spirit of Bollywood
Meyra Naim (children)
RONA Dance Club
Bulgaria 78
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
80 Bollywood 7 7 8 8

30

6 6 6 6

24

8 8 8 8

32

86

2
1005 Indian Fusion 8 7 9 9

33

8 8 9 9

34

8 7 7 7

29

96

1
48 Bollywood 7 8 8 7

30

5 5 6 6

22

7 7 7 6

27

79

4
625 Indian teasing 7 7 8 7

29

6 6 7 7

26

7 8 7 8

30

85

3

Place Start # Choreography Club Country Points
1 1005 Indian Fusion
Radka Kancheva (juniors)
ОУ "Св. Св. Кирил и Методий", с. Иваново
България 96
2 80 Bollywood
Danaya Velikova (juniors)
Мелади
България 86
3 625 Indian teasing
Hristiyana Todeva (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 85
4 48 Bollywood
RONA Dance Club
Bulgaria 79
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
882 Fire dance 8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

8 8 7 8

31

95

1
1012 Тrepidation 8 8 8 7

31

7 7 8 8

30

8 7 7 7

29

90

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 882 Fire dance
TSK Tangra
Bulgaria 95
2 1012 Тrepidation
Yoana Mihaylova (adults)
Yoana Mihaylova
Bulgaria 90
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
418 Dhoom Machale 8 7 8 7

30

5 5 6 6

22

6 6 6 6

24

76

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 418 Dhoom Machale
DARIYAN SLAVCHEV (mini)
SK ZOKI
Bulgaria 76
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
794 BOLLYWOOD TEASER 8 7 7 8

30

5 5 5 5

20

6 6 7 6

25

75

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 794 BOLLYWOOD TEASER
PLAMENNA DUSHKOVA (mini)
DARIYAN SLAVCHEV (mini)
SK ZOKI
Bulgaria 75
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
627 Sunny girls 7 7 7 7

28

6 6 6 6

24

7 6 7 6

26

78

2
420 Aaja Nache 8 7 8 7

30

5 5 6 6

22

6 7 7 7

27

79

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 420 Aaja Nache
SIMONA IVANOVA (children)
SIANA CHANGOVA (children)
SK ZOKI
Bulgaria 79
2 627 Sunny girls
Deya Marcheva (children)
TSK Tangra
Bulgaria 78
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
628 Indian glamour 7 7 8 7

29

6 6 7 7

26

6 6 7 7

26

81

1
645 Starlight 7 7 7 7

28

6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

80

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 628 Indian glamour
Gabriela Angelova (juniors)
Helena Stoykova (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 81
2 645 Starlight
Byushra Ali (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 80
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
208 Rangilo Maro Dholna 8 8 8 8

32

6 6 7 7

26

8 8 8 8

32

90

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 208 Rangilo Maro Dholna
Nikol Stoimenova (adults)
Viktoria Hristova (adults)
RONA Dance Club
Bulgaria 90
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
101 Indian girls 6 7 7 6

26

5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

70

2
885 Indian Fusion 8 7 7 8

30

6 6 6 6

24

7 7 7 6

27

81

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 885 Indian Fusion 4 dancers
ОУ "Св. Св. Кирил и Методий", с. Иваново
България 81
2 101 Indian girls 3 dancers
ANGEL Ballet
Bulgaria 70
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
864 Indian dance 8 8 7 7

30

7 7 7 7

28

7 6 6 6

25

83

1
391 Indian Dance 8 7 8 8

31

6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

83

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 864 Indian dance 3 dancers
Мюзикхолен театър Пловдив
България 83
2 391 Indian Dance 3 dancers
RONA Dance Club
Bulgaria 83
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
854 Indiiski tanc 6 6 6 6

24

5 5 5 5

20

6 6 7 6

25

69

2
387 Radha 8 7 8 9

32

6 6 6 6

24

7 7 8 7

29

85

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 387 Radha 8 dancers
RONA Dance Club
Bulgaria 85
2 854 Indiiski tanc 10 dancers
SMT "RITAM"
Bulgaria 69
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges D: MATILDE CAMPESI E: DUSAN VODLAN K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge D Judge E Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
85 Sparkle World 6 6 7 6

25

6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

73

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 85 Sparkle World 7 dancers
ANGEL Ballet
Bulgaria 73
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges O: ALEKSANDRA RAPAJIC P: LIL PHIL R: FRANCOIS BERNARD

# Start # Choreography Judge O Judge P Judge R Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
68 Bollywood 6 7 7 7

27

7 7 7 7

28

7 8 8 7

30

85

2
947 Beautifull Shnelly 7 7 8 8

30

7 8 8 8

31

8 8 8 8

32

93

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 947 Beautifull Shnelly 13 dancers
Dance Club FREYA
BULGARIA 93
2 68 Bollywood 9 dancers
Мелади
България 85
Dance Style:
Break Battle
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: DUSAN VODLAN O: ALEKSANDRA RAPAJIC P: LIL PHIL

# Start # Choreography Judge E Judge O Judge P Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
469 Break battle 6 6 6 6

24

9 8 8 9

34

8 8 8 8

32

90

2
471 Break battle 7 7 7 7

28

9 8 8 8

33

8 8 9 9

34

95

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 471 Break battle
Jasmina Istena (juniors)
Dance school DEMO
LATVIA 95
2 469 Break battle
Mona Patmalniece (juniors)
Dance school DEMO
LATVIA 90
Dance Style:
Dancing Moms & Dads
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Seniors (35 years and over)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: DUSAN VODLAN I: MATE PEK K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge E Judge I Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
714 PARIS 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

72

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 714 PARIS 11 dancers
Dance School ESTRELLA
Bulgaria 72
Dance Style:
Disco&Pop Dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: DUSAN VODLAN I: MATE PEK K: EDIT LILA NAGY

# Start # Choreography Judge E