RESULTS

MAGIC WORLD International Dance Festival 2021

Category:
MINI GALA BEST CONCERT
  • solo
  • duo
  • group
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO C: BRINDUSA VITAN E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS H: IVAN IVANOV J: PETYA MILUSHEVA K: DUSAN VODLAN L: SYLVIA TOMOVA G: REMI TOIN I: EVGENIY VUCHKOV D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge C Judge E Judge F
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
134 ARIEL 7 8 8 7

30

8 8 8 8

32

8 8 8 9

33

6 7 6 6

25

7 7 8 8

30

119 My Dream 10 10 10 10

40

10 9 10 10

39

9 9 10 9

37

8 8 7 8

31

8 8 8 9

33

235 Carmen 10 9 10 10

39

10 10 10 10

40

8 9 9 9

35

9 9 9 9

36

7 7 8 7

29

229 Sailor 9 10 10 10

39

9 10 10 9

38

9 9 9 9

36

8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

191 I'm Holding YOU 10 10 10 10

40

9 9 9 9

36

9 10 10 9

38

8 9 8 8

33

9 9 9 9

36

# Start # Choreography Judge H Judge J Judge K Judge L Judge G
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
134 ARIEL 5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

3 3 3 3

12

7 7 7 7

28

6 5 6 6

23

119 My Dream 8 8 8 8

32

8 8 9 8

33

5 5 5 5

20

10 10 10 10

40

7 8 7 6

28

235 Carmen 9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

7 7 7 7

28

10 10 10 10

40

8 8 9 8

33

229 Sailor 7 7 7 7

28

8 8 8 8

32

6 6 7 7

26

10 10 10 10

40

9 8 8 7

32

191 I'm Holding YOU 10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

6 6 6 6

24

10 10 10 10

40

7 7 6 7

27

# Start # Choreography Judge I Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
134 ARIEL 9 9 9 9

36

7 7 7 7

28

321

5
119 My Dream 9 9 9 10

37

7 7 7 7

28

398

4
235 Carmen 9 9 9 9

36

8 9 9 8

34

422

2
229 Sailor 10 9 9 9

37

9 9 9 9

36

412

3
191 I'm Holding YOU 10 9 9 9

37

9 9 9 9

36

427

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 191 I'm Holding YOU
Silvi Velev (children)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 427
2 235 Carmen
Ralitza Kalaydjieva (children)
Pa de Kre
BG 422
3 229 Sailor
Tereza Doneva (children)
Pa de Kre
BG 412
4 119 My Dream
Monika Georgieva (mini)
RoyAL Dance
Bulgaria 398
5 134 ARIEL
ADELINA KANEVA (baby)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 321
Category:
MINI GALA BEST CONCERT
  • solo
  • duo
  • group
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO C: BRINDUSA VITAN E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS H: IVAN IVANOV J: PETYA MILUSHEVA K: DUSAN VODLAN L: SYLVIA TOMOVA G: REMI TOIN I: EVGENIY VUCHKOV D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge C Judge E Judge F
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
246 Shared gift 9 9 9 9

36

10 10 10 10

40

8 8 9 9

34

8 8 8 8

32

7 7 7 7

28

150 Felichita 10 10 10 10

40

9 9 10 10

38

9 9 10 9

37

8 9 9 9

35

8 9 9 9

35

811 Tarantela Napoletana 8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

7 8 7 7

29

8 8 8 8

32

# Start # Choreography Judge H Judge J Judge K Judge L Judge G
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
246 Shared gift 7 8 8 8

31

8 8 8 8

32

5 5 5 5

20

9 9 9 9

36

7 7 6 7

27

150 Felichita 9 10 9 10

38

9 9 9 9

36

7 7 8 8

30

10 10 10 10

40

8 9 8 9

34

811 Tarantela Napoletana 7 7 8 7

29

7 7 7 7

28

4 4 4 4

16

8 8 8 8

32

6 6 6 6

24

# Start # Choreography Judge I Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
246 Shared gift 9 9 9 9

36

8 8 8 8

32

384

2
150 Felichita 9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

435

1
811 Tarantela Napoletana 9 9 9 9

36

7 7 8 8

30

352

3

Place Start # Choreography Club Country Points
1 150 Felichita
Ralitza Kalaydjieva (children)
Vladimir Stefanov (children)
Pa de Kre
BG 435
2 246 Shared gift
Aleksandrina Gavrailova (children)
Dea Jelqzkova (children)
Pa de Kre
BG 384
3 811 Tarantela Napoletana
Monika Georgieva (mini)
Boyana Kulinski (mini)
RoyAL Dance
Bulgaria 352
Category:
GALA BEST CONCERT
  • solo
  • duo
  • group
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO C: BRINDUSA VITAN E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS H: IVAN IVANOV J: PETYA MILUSHEVA K: DUSAN VODLAN L: SYLVIA TOMOVA G: REMI TOIN I: EVGENIY VUCHKOV D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge C Judge E Judge F
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
193 InsighT 9 9 9 9

36

9 9 8 8

34

8 9 9 9

35

8 9 8 8

33

8 8 8 8

32

816 Kitri variation 8 8 8 8

32

8 8 9 9

34

9 9 9 9

36

7 8 8 8

31

8 7 8 8

31

778 Deepest Me 8 8 8 8

32

9 9 9 8

35

9 9 10 9

37

8 9 8 8

33

9 8 8 8

33

577 Barakah 9 9 9 9

36

9 8 8 9

34

9 9 9 10

37

8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

815 Bird 10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

9 10 10 9

38

9 9 8 9

35

9 10 9 10

38

# Start # Choreography Judge H Judge J Judge K Judge L Judge G
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
193 InsighT 9 9 9 9

36

9 10 10 9

38

8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

9 8 9 9

35

816 Kitri variation 7 7 7 7

28

8 9 8 9

34

9 9 9 9

36

10 10 10 10

40

8 8 9 8

33

778 Deepest Me 6 6 6 6

24

10 9 9 10

38

8 9 9 8

34

10 10 10 10

40

7 8 7 7

29

577 Barakah 10 10 10 10

40

9 10 9 9

37

10 10 10 10

40

9 9 9 9

36

9 9 7 8

33

815 Bird 8 8 8 8

32

10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

9 9 9 8

35

# Start # Choreography Judge I Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
193 InsighT 9 9 9 9

36

8 8 8 8

32

411

3
816 Kitri variation 9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

407

4
778 Deepest Me 9 8 9 8

34

9 10 9 9

37

406

5
577 Barakah 9 10 9 9

37

9 8 9 9

35

433

2
815 Bird 9 9 9 9

36

10 10 10 10

40

454

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 815 Bird
Emona Georgieva (adults)
NUTI
Bulgaria 454
2 577 Barakah
Denislav Ivanov (adults)
Ballet "Kalina"
Bulgaria 433
3 193 InsighT
Viktoriya Eneva (juniors)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 411
4 816 Kitri variation
Stefanie Nikolova (juniors)
National School of Art'' Dobri Hristov''
Bulgaria 407
5 778 Deepest Me
Betina Boneva (juniors)
БШ Флорин
Bulgaria 406
Category:
GALA BEST CONCERT
  • solo
  • duo
  • group
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO C: BRINDUSA VITAN E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS H: IVAN IVANOV J: PETYA MILUSHEVA K: DUSAN VODLAN L: SYLVIA TOMOVA G: REMI TOIN I: EVGENIY VUCHKOV D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge C Judge E Judge F
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
584 Shakles 7 7 7 7

28

7 7 6 7

27

8 9 8 8

33

7 7 7 8

29

9 9 9 9

36

790 Me and you 6 6 6 6

24

7 6 7 7

27

9 9 10 9

37

8 8 9 9

34

9 10 9 9

37

189 The North LIGHT 5 5 5 5

20

6 6 5 6

23

9 9 9 9

36

8 7 8 9

32

10 9 9 9

37

# Start # Choreography Judge H Judge J Judge K Judge L Judge G
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
584 Shakles 7 7 7 7

28

7 8 7 7

29

10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

7 8 6 6

27

790 Me and you 9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

9 9 10 10

38

10 10 10 10

40

9 8 8 7

32

189 The North LIGHT 8 8 8 8

32

7 7 7 7

28

9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

8 9 8 8

33

# Start # Choreography Judge I Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
584 Shakles 9 9 9 8

35

8 9 8 8

33

385

2
790 Me and you 9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

413

1
189 The North LIGHT 9 9 9 9

36

8 7 8 7

30

379

3

Place Start # Choreography Club Country Points
1 790 Me and you
Kircho Zhelqzkov (adults)
Vyara Maneva (juniors)
Pa de Kre
BG 413
2 584 Shakles
Rosiana Tokmakchieva (adults)
Denislav Ivanov (adults)
Ballet "Kalina"
Bulgaria 385
3 189 The North LIGHT
Karina Stoyanova (juniors)
Lina Stoyanova (juniors)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 379
Category:
GALA BEST CONCERT
  • solo
  • duo
  • group
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO C: BRINDUSA VITAN E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS H: IVAN IVANOV J: PETYA MILUSHEVA K: DUSAN VODLAN L: SYLVIA TOMOVA G: REMI TOIN I: EVGENIY VUCHKOV D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge C Judge E Judge F
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
544 Daily routine 5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

9 9 8 9

35

8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

195 FriendshiP 5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

9 9 9 9

36

7 7 7 7

28

9 9 9 9

36

633 All That Jazz 6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

8 8 8 8

32

7 6 6 7

26

8 8 8 8

32

250 Rose pickers 6 6 6 6

24

6 7 7 6

26

8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

349 Cowboy rhythms 10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

9 9 10 9

37

7 7 7 8

29

9 8 8 9

34

582 Perpetuum mobile 8 8 8 8

32

7 8 7 7

29

9 9 9 10

37

8 8 7 8

31

9 9 9 10

37

140 La Bayadere - Consorts Pas de Quatre 7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

9 9 9 9

36

7 7 7 7

28

8 8 8 8

32

319 Dancing girls 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

8 8 8 8

32

7 7 8 8

30

8 8 8 8

32

616 Blooming spring 7 7 7 7

28

6 7 6 7

26

8 8 8 9

33

7 7 7 9

30

8 9 8 8

33

781 Srednogorki 6 6 6 6

24

7 6 6 6

25

9 8 8 8

33

7 6 7 6

26

8 8 9 8

33

203 ColourS 5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

9 9 9 8

35

7 7 7 7

28

8 8 8 8

32

636 Sweet Charity 5 5 5 5

20

6 5 6 5

22

7 8 8 8

31

6 6 7 7

26

7 7 7 7

28

487 Gypsy chants 5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

7 7 8 8

30

6 6 6 7

25

7 8 8 7

30

353 Fiery Element 8 8 8 8

32

8 9 8 9

34

8 8 8 9

33

7 8 6 8

29

8 8 7 7

30

251 First love 7 7 7 7

28

6 6 7 6

25

8 8 9 9

34

8 8 8 8

32

8 9 8 8

33

# Start # Choreography Judge H Judge J Judge K Judge L Judge G
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total
544 Daily routine 7 7 8 7

29

6 7 7 6

26

8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

7 7 6 7

27

195 FriendshiP 8 8 7 8

31

8 8 7 8

31

9 9 9 9

36

7 7 7 7

28

8 9 7 7

31

633 All That Jazz 6 7 6 6

25

7 8 8 9

32

7 7 7 8

29

10 10 10 10

40

7 7 7 7

28

250 Rose pickers 7 8 8 7

30

6 7 7 8

28

10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

8 8 7 8

31

349 Cowboy rhythms 7 8 8 9

32

9 9 8 9

35

7 7 7 8

29

10 10 10 10

40

8 9 9 9

35

582 Perpetuum mobile 8 7 6 6

27

8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

9 9 9 9

36

8 7 7 7

29

140 La Bayadere - Consorts Pas de Quatre 6 8 7 6

27

8 8 7 8

31

8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

7 6 6 6

25

319 Dancing girls 6 8 7 8

29

7 8 9 9

33

9 9 9 9

36

7 7 7 7

28

7 6 7 6

26

616 Blooming spring 6 5 9 10

30

6 6 6 6

24

8 9 9 10

36

9 9 9 9

36

7 9 8 9

33

781 Srednogorki 6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

8 8 8 8

32

7 7 7 7

28

7 6 6 6

25

203 ColourS 8 9 8 8

33

6 8 7 7

28

7 7 7 7

28

8 8 8 8

32

8 8 7 8

31

636 Sweet Charity 6 7 8 8

29

7 8 9 9

33

6 6 7 7

26

8 8 7 7

30

7 7 6 7

27

487 Gypsy chants 6 6 6 7

25

6 7 7 6

26

6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

6 7 6 6

25

353 Fiery Element 8 8 9 10

35

8 8 6 8

30

10 10 10 10

40

9 9 9 9

36

8 9 8 9

34

251 First love 7 8 8 8

31

6 8 7 9

30

10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

9 10 9 9

37

# Start # Choreography Judge I Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
544 Daily routine 9 9 9 9

36

7 8 7 7

29

354

9
195 FriendshiP 9 9 9 8

35

8 8 8 8

32

368

6
633 All That Jazz 9 9 9 9

36

8 9 9 8

34

366

7
250 Rose pickers 9 10 9 9

37

6 6 6 6

24

384

0
349 Cowboy rhythms 9 9 9 8

35

10 10 10 10

40

426

1
582 Perpetuum mobile 9 10 9 9

37

9 8 8 8

33

396

2
140 La Bayadere - Consorts Pas de Quatre 9 9 9 8

35

9 10 9 8

36

370

5
319 Dancing girls 10 10 9 10

39

6 6 6 6

24

357

8
616 Blooming spring 9 9 9 9

36

7 8 7 7

29

374

4
781 Srednogorki 9 9 9 9

36

7 6 6 6

25

339

10
203 ColourS 9 9 9 8

35

8 6 7 6

27

353

0
636 Sweet Charity 9 9 9 8

35

6 6 7 6

25

332

11
487 Gypsy chants 7 8 9 7

31

6 6 6 7

25

309

0
353 Fiery Element 9 9 9 9

36

7 8 7 5

27

396

0
251 First love 9 9 9 8

35

7 8 7 6

28

393

3

Place Start # Choreography Club Country Points
1 349 Cowboy rhythms 30 dancers
Dance School ESTRELLA
Bulgaria 426
2 582 Perpetuum mobile 4 dancers
Ballet "Kalina"
Bulgaria 396
0 353 Fiery Element 33 dancers
Dance School ESTRELLA
Bulgaria 396
3 251 First love 22 dancers
Pa de Kre
BG 393
0 250 Rose pickers 19 dancers
Pa de Kre
BG 384
4 616 Blooming spring 15 dancers
Stars Dance Center
Bulgaria 374
5 140 La Bayadere - Consorts Pas de Quatre 7 dancers
NUTI
Bulgaria 370
6 195 FriendshiP 7 dancers
BALLET ELEMENT
BULGARIA 368
7 633 All That Jazz 4 dancers
Мюзикхолен театър Пловдив
България 366
8 319 Dancing girls 16 dancers
RONA Dance Club
Bulgaria 357
9 544 Daily routine 9 dancers
TSK Tangra
Bulgaria 354
0 203 ColourS 7 dancers
BALLET ELEMENT
BULGARIA 353
10 781 Srednogorki 11 dancers
Children's Dance Ensemble "Yuzhnyache" - Youth center - Haskovo
Bulgaria 339
11 636 Sweet Charity 8 dancers
Мюзикхолен театър Пловдив
България 332
0 487 Gypsy chants 15 dancers
TSK Tangra
Bulgaria 309

GALA BEST CONCERT RESULTS END

Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Baby (3-5 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges B: CHIARA GAGLIARDO L: SYLVIA TOMOVA D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge B Judge L Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
134 ARIEL 8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

8 8 8 8

32

100

1
135 LITTLE FAIRY 7 7 8 8

30

8 8 8 8

32

8 7 7 8

30

92

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 134 ARIEL
ADELINA KANEVA (baby)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 100
2 135 LITTLE FAIRY
LARA MEHMED (baby)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 92
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges B: CHIARA GAGLIARDO L: SYLVIA TOMOVA D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge B Judge L Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
131 ALICE IN WONDERLAND 7 7 7 8

29

6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

81

5
132 BALLERINA 7 7 7 7

28

6 6 6 6

24

8 7 8 7

30

82

4
133 DANCE WITH ME 8 8 7 7

30

8 8 8 8

32

7 7 7 8

29

91

1
136 CIRCUS 8 8 7 8

31

7 7 7 7

28

7 7 8 7

29

88

3
138 BALLERINA 8 8 8 8

32

6 6 6 6

24

8 9 9 7

33

89

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 133 DANCE WITH ME
MARIYA KRASTEVA (mini)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 91
2 138 BALLERINA
YAREN MEHMED (mini)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 89
3 136 CIRCUS
ZORNITSA DJAMBAZOVA (mini)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 88
4 132 BALLERINA
MAYA DENEVA (mini)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 82
5 131 ALICE IN WONDERLAND
ANDGELINA VESELINOVA (mini)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 81
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges B: CHIARA GAGLIARDO L: SYLVIA TOMOVA D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge B Judge L Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
137 MATRYOSHKA 6 7 6 6

25

8 8 8 8

32

6 6 6 6

24

81

6
139 EUPHORIA 7 6 7 6

26

9 8 9 8

34

6 7 7 7

27

87

5
228 THE GUNGLE 9 8 9 8

34

9 9 9 9

36

7 7 8 7

29

99

2
63 Ice queen 8 8 7 8

31

7 7 7 7

28

8 8 8 8

32

91

4
303 Bassa Sababa 8 7 8 8

31

7 7 8 8

30

8 9 8 9

34

95

3
723 Wonder Women 8 8 8 8

32

8 9 9 8

34

9 8 9 8

34

100

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 723 Wonder Women
Евгения Верчова (children)
Ballet Empire
Bulgaria 100
2 228 THE GUNGLE
MARIYANA YANKOVA (children)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 99
3 303 Bassa Sababa
Lia Nedelcheva (children)
Dance School ESTRELLA
Bulgaria 95
4 63 Ice queen
Sonq Cankova (children)
DS Caribe
Bulgaria 91
5 139 EUPHORIA
ALEYNA IBRYAM (children)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 87
6 137 MATRYOSHKA
GABRIELA PENEVSKA (children)
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 81
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: BRINDUSA VITAN E: LIL PHIL H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge C Judge E Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
187 Who Lives In The DARK 9 10 10 10

39

7 7 6 7

27

10 9 9 8

36

102

1
307 Animal 8 9 9 9

35

6 8 6 7

27

8 7 8 7

30

92

3
188 Bulgarian HEROES 9 10 9 9

37

7 8 6 7

28

9 9 8 8

34

99

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 187 Who Lives In The DARK
Karina Stoyanova (juniors)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 102
2 188 Bulgarian HEROES
Lina Stoyanova (juniors)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 99
3 307 Animal
Danaya Stoyanova (juniors)
Dance School ESTRELLA
Bulgaria 92
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: BRINDUSA VITAN E: LIL PHIL H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge C Judge E Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
574 Captivating glass 9 9 9 8

35

7 7 6 7

27

9 9 8 7

33

95

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 574 Captivating glass
Kristina Georgieva (adults)
Ballet "Kalina"
Bulgaria 95
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: BRINDUSA VITAN E: LIL PHIL H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge C Judge E Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
733 River

1

1

1

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 733 River
Софиа Григорова (children)
Евгения Верчова (children)
Ballet Empire
Bulgaria 1
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: BRINDUSA VITAN E: LIL PHIL H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge C Judge E Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
189 The North LIGHT 10 10 9 10

39

8 9 7 8

32

10 9 9 8

36

107

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 189 The North LIGHT
Karina Stoyanova (juniors)
Lina Stoyanova (juniors)
BALLET ELEMENT
BULGARIA 107
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: BRINDUSA VITAN E: LIL PHIL H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge C Judge E Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
449 girls wanna have fun 8 8 9 9

34

7 6 6 6

25

7 8 7 7

29

88

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 449 girls wanna have fun
CHRISTINA CHARALAMBOUS (adults)
MARINA ANDREOU (juniors)
DANCING SCHOOL ATHANASIA
CYPRUS 88
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: BRINDUSA VITAN E: LIL PHIL H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge C Judge E Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
448 run boy run 8 7 8 8

31

7 7 6 6

26

8 6 6 7

27

84

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 448 run boy run 5 dancers
DANCING SCHOOL ATHANASIA
CYPRUS 84
Dance Style:
Acro dance
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: BRINDUSA VITAN E: LIL PHIL H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge C Judge E Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
129 CHOCOLATE FACTORY 7 7 8 8

30

6 6 7 7

26

7 7 7 7

28

84

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 129 CHOCOLATE FACTORY 13 dancers
SKXG"AIDA"HASKOVO
Bulgaria 84
Dance Style:
ALL LADIES Latin Group/Formation
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges F: ROLAND KOVACS K: DUSAN VODLAN D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge F Judge K Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
649 Formation latina 6 6 6 6

24

5 5 5 5

20

8 8 8 8

32

76

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 649 Formation latina 5 dancers
KST "Haskovo"
Bulgaria 76
Dance Style:
ALL LADIES Latin Group/Formation
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges F: ROLAND KOVACS K: DUSAN VODLAN D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge F Judge K Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
69 Salsa 6 6 6 6

24

4 4 4 4

16

7 7 7 7

28

68

2
660 Formation latina 6 7 6 6

25

4 4 5 5

18

7 8 8 8

31

74

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 660 Formation latina 9 dancers
KST "Haskovo"
Bulgaria 74
2 69 Salsa 24 dancers
DS Caribe
Bulgaria 68
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Baby (3-5 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
47 Promenade 7 8 8 7

30

7 8 8 8

31

8 8 8 8

32

93

1
168 Kitri Variation 7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

8 7 8 8

31

87

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 47 Promenade
Samuila Stefanova (baby)
Rainbow of stars
Bulgaria 93
2 168 Kitri Variation
Adriana Petrova (baby)
Classical ballet studio "Mahaeva"- club Vitosha
Bulgaria 87
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
342 Variation of the radish from Chipolino 6 7 7 7

27

6 7 7 7

27

8 7 7 7

29

83

7
116 Magnolia 9 8 9 8

34

9 8 9 8

34

8 8 7 7

30

98

3
345 Dance Kalinka 6 6 7 7

26

6 6 7 7

26

7 7 7 7

28

80

8
97 Grumpy 9 8 9 8

34

7 8 8 8

31

7 7 7 7

28

93

5
117 Silver Bell 9 9 9 9

36

9 8 9 8

34

9 8 8 7

32

102

2
343 Variation from the ballet Kopelia 7 7 7 7

28

7 7 8 7

29

9 7 7 7

30

87

6
115 Ballerina Doll 9 9 8 9

35

9 8 9 8

34

9 9 9 8

35

104

1
339 Variation from children's pas de deux 7 8 8 8

31

7 8 8 8

31

9 9 8 8

34

96

4

Place Start # Choreography Club Country Points
1 115 Ballerina Doll
Nancy Yordanova (mini)
RoyAL Dance
Bulgaria 104
2 117 Silver Bell
Monika Georgieva (mini)
RoyAL Dance
Bulgaria 102
3 116 Magnolia
Boyana Kulinski (mini)
RoyAL Dance
Bulgaria 98
4 339 Variation from children's pas de deux
Simona Ivanova (mini)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 96
5 97 Grumpy
Magdalena Zlateva (mini)
Magdalena Zlateva (Individual Contestant)
Bulgaria 93
6 343 Variation from the ballet Kopelia
Vayana Koleva (mini)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 87
7 342 Variation of the radish from Chipolino
Kristiana Mavrodinova (mini)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 83
8 345 Dance Kalinka
Mariana Stoyanova (mini)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 80
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
334 Variation of Kitri from III action 6 7 6 7

26

6 6 7 6

25

7 7 7 7

28

79

9
481 variation of princess Florina from 5 6 6 6

23

6 6 6 6

24

6 7 7 7

27

74

12
416 La Fille mal gardée-variation 6 7 6 6

25

5 6 6 6

23

8 8 8 6

30

78

10
14 Variation of Paquita 8 9 9 9

35

8 9 9 9

35

8 8 7 7

30

100

2
99 Cupid variation 7 8 8 8

31

7 8 8 8

31

8 9 8 8

33

95

3
229 Sailor 8 9 8 8

33

9 9 9 9

36

8 9 9 9

35

104

1
418 Butterly 5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

6 6 7 6

25

69

0
166 Princes Florina Variation 7 6 6 6

25

7 7 6 7

27

8 6 7 8

29

81

6
341 Variation of the radish from Chipolino 5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

7 7 8 8

30

74

11
683 Third shade variation 5 5 6 6

22

5 6 6 6

23

7 6 7 7

27

72

14
787 I love rain 6 7 7 8

28

6 7 8 7

28

8 6 6 6

26

82

5
338 A variation of the Doll Fairy 5 5 5 5

20

5 5 6 5

21

6 7 6 7

26

67

15
428 Polka 5 5 5 5

20

5 6 6 5

22

6 6 6 6

24

66

16
414 VARIATION FROMM BALLET ''ARLEKINADA'' 7 7 7 7

28

6 7 7 7

27

6 7 7 6

26

81

8
335 A variation of de trois from Swan Lake 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

7 6 6 7

26

74

0
417 La Sylphide 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

6 8 8 8

30

78

0
100 Medora variation Corsaire act 3 6 7 7 6

26

6 7 7 6

26

6 7 7 7

27

79

0
15 Kitri's Wedding 6 7 7 7

27

7 8 8 8

31

8 9 9 8

34

92

0
502 Armida pavilion 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

8 8 8 9

33

81

7
270 The Little Red Riding Hood 6 6 6 7

25

6 6 7 6

25

6 6 6 6

24

74

11
606 Paquita variation 7 7 7 8

29

7 7 7 7

28

8 8 6 6

28

85

4
482 variation of Kitry from 5 6 5 6

22

5 6 5 6

22

6 7 6 6

25

69

0
622 Masha variation 5 5 5 6

21

5 5 6 5

21

6 6 6 6

24

66

17
602 Swanilda's variation 5 6 6 5

22

5 6 6 6

23

7 7 7 7

28

73

13

Place Start # Choreography Club Country Points
1 229 Sailor
Tereza Doneva (children)
Pa de Kre
BG 104
2 14 Variation of Paquita
Vyara Nedyalkova (children)
Individual Contestant
Bulgaria 100
3 99 Cupid variation
Ivayla Dragoeva (children)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 95
0 15 Kitri's Wedding
Vyara Nedyalkova (children)
Individual Contestant
Bulgaria 92
4 606 Paquita variation
Anzhelika Gergova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 85
5 787 I love rain
Greta Mitkova (children)
Pa de Kre
BG 82
6 166 Princes Florina Variation
Gabriela Petrova (children)
Classical ballet studio "Mahaeva"- club Vitosha
Bulgaria 81
7 502 Armida pavilion
Beloslava Georgieva (children)
Stars Dance Center
Bulgaria 81
8 414 VARIATION FROMM BALLET ''ARLEKINADA''
Mishel Kadir (children)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 81
9 334 Variation of Kitri from III action
Raya Mavrodinova (children)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 79
0 100 Medora variation Corsaire act 3
Ivayla Dragoeva (children)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 79
10 416 La Fille mal gardée-variation
Violet-Avril Nappi (children)
Dance Pointe
България 78
0 417 La Sylphide
Violet-Avril Nappi (children)
Dance Pointe
България 78
0 335 A variation of de trois from Swan Lake
Raya Mavrodinova (children)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 74
11 341 Variation of the radish from Chipolino
Izel Hadzhiveli (children)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 74
11 270 The Little Red Riding Hood
Viktoriya Ilieva (children)
Dance Pointe
България 74
12 481 variation of princess Florina from
Anjela Arnaudova (children)
baletna shkola "Alegro"
България 74
13 602 Swanilda's variation
Krystiyana Petkova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 73
14 683 Third shade variation
Stela Sarbova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 72
0 418 Butterly
Viktoriya Ilieva (children)
Dance Pointe
България 69
0 482 variation of Kitry from
Anjela Arnaudova (children)
baletna shkola "Alegro"
България 69
15 338 A variation of the Doll Fairy
Dimana Petrova (children)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 67
16 428 Polka
Aya Kraynova (children)
Stars Dance Center
Bulgaria 66
17 622 Masha variation
Lora Yotovska (children)
Stars Dance Center
Bulgaria 66
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
99 Cupid variation 8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

8 9 9 8

34

98

3
414 VARIATION FROMM BALLET ''ARLEKINADA'' 6 6 7 7

26

7 7 7 7

28

9 8 8 9

34

88

4
229 Sailor 8 8 8 8

32

8 8 9 8

33

10 10 10 10

40

105

1
502 Armida pavilion 6 7 6 7

26

7 7 6 7

27

8 8 8 8

32

85

6
166 Princes Florina Variation 6 7 7 6

26

6 7 7 6

26

8 7 8 8

31

83

8
787 I love rain 8 7 7 7

29

7 8 8 7

30

7 7 7 7

28

87

5
606 Paquita variation 6 7 6 6

25

7 7 7 7

28

7 8 7 8

30

83

7
14 Variation of Paquita 8 9 9 10

36

8 8 8 8

32

8 9 9 9

35

103

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 229 Sailor
Tereza Doneva (children)
Pa de Kre
BG 105
2 14 Variation of Paquita
Vyara Nedyalkova (children)
Individual Contestant
Bulgaria 103
3 99 Cupid variation
Ivayla Dragoeva (children)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 98
4 414 VARIATION FROMM BALLET ''ARLEKINADA''
Mishel Kadir (children)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 88
5 787 I love rain
Greta Mitkova (children)
Pa de Kre
BG 87
6 502 Armida pavilion
Beloslava Georgieva (children)
Stars Dance Center
Bulgaria 85
7 606 Paquita variation
Anzhelika Gergova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 83
8 166 Princes Florina Variation
Gabriela Petrova (children)
Classical ballet studio "Mahaeva"- club Vitosha
Bulgaria 83
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
800 Variation by Pharaoh's Daughter 5 5 5 6

21

6 6 6 7

25

6 7 6 7

26

72

0
612 Raymonda variation 3 act 7 8 7 7

29

7 8 8 8

31

8 8 8 7

31

91

0
103 Bayadere - entrance of Nikiya 8 8 8 7

31

8 8 8 8

32

7 7 7 7

28

91

10
102 The Death of Nikiya 7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

6 7 7 6

26

82

0
329 A variation of de trois from Swan Lake 5 6 5 5

21

6 7 6 6

25

7 8 7 8

30

76

24
156 Dance of the Gavotte from the ballet The" Flames of Paris" 7 7 6 7

27

8 7 7 8

30

6 6 7 6

25

82

0
332 A variation of Amur by Don Quixote 7 7 6 6

26

6 7 6 6

25

8 8 8 8

32

83

18
613 Don Quixote variation 5 5 6 6

22

6 6 7 7

26

6 6 6 7

25

73

28
473 Kitri Variation 5 6 6 6

23

5 6 6 6

23

7 8 8 7

30

76

25
617 Esmeralda variation 6 7 7 7

27

6 7 8 7

28

7 8 7 8

30

85

16
786 spanish suita 6 8 8 8

30

8 8 9 9

34

9 10 9 10

38

102

4
797 Esmeralda 6 7 7 6

26

6 7 7 7

27

8 9 9 8

34

87

13
145 Florina variation 9 8 8 9

34

9 9 8 9

35

8 8 8 8

32

101

0
614 Paquita variation 8 8 8 8

32

7 8 8 8

31

8 7 8 7

30

93

9
104 Giselle variation 7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

7 8 9 7

31

87

0
144 Peasant Pas Variation 7 6 6 7

26

7 6 6 7

26

8 8 8 7

31

83

17
247 Classical dance 6 7 7 7

27

6 7 7 7

27

9 9 10 10

38

92

0
770 In meyaphor 5 6 5 5

21

6 6 6 6

24

7 6 6 7

26

71

30
801 Variation from the Nutcracker 5 5 5 5

20

5 6 6 6

23

7 8 8 7

30

73

27
685 Variation Fairy Canary 5 5 5 5

20

6 6 7 7

26

6 7 6 7

26

72

29
185 Odalisque variation 9 8 9 9

35

9 8 9 9

35

7 8 7 7

29

99

5
816 Kitri variation 10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

120

1
607 Odalisque variation 5 6 5 6

22

5 6 6 5

22

7 7 8 8

30

74

26
474 Gamzatti Variation 6 6 5 5

22

6 6 7 6

25

8 9 9 9

35

82

0
105 Liza act 2 5 5 5 5

20

5 6 6 6

23

6 6 6 6

24

67

0
142 Paquita variation 8 8 8 8

32

8 8 9 8

33

8 9 8 9

34

99

6
101 Raymonda variation act 3 6 7 7 7

27

6 7 6 7

26

8 8 8 8

32

85

15
424 A variation of Esmeralda 5 6 7 6

24

6 6 7 7

26

6 7 6 6

25

75

0
776 La Esmeralda Variation 8 8 8 8

32

8 8 8 8

32

9 9 8 8

34

98

7
769 Peasant variation from Giselle 6 6 5 6

23

6 6 6 6

24

8 8 8 8

32

79

0
405 VARIATION ''JIZEL''1act. FROM BALLET ''JIZEL'' 7 6 6 6

25

7 6 6 7

26

7 6 6 7

26

77

23
684 Russian dance 7 6 7 6

26

7 6 7 7

27

6 7 8 9

30

83

20
410 VARIATION FROM BALLET ''PAHITA'' 5 5 5 5

20

5 6 6 6

23

6 6 6 6

24

67

31
330 Variation by Don Quixote - Act I. 5 6 6 6

23

5 6 6 6

23

7 7 6 7

27

73

0
220 Cupide variation 9 10 9 10

38

9 10 9 9

37

9 9 9 9

36

111

3
141 Paquita variation 7 7 7 7

28

8 7 8 7

30

8 7 7 7

29

87

12
788 Arabian dance 7 7 7 7

28

7 7 8 7

29

9 6 9 8

32

89

11
771 Paquita variation 6 7 6 7

26

6 7 7 7

27

8 8 7 7

30

83

19
768 Kitri variation 1 act 5 6 5 6

22

6 6 6 6

24

8 8 8 8

32

78

22
333 Mascot variation 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

76

0
458 Kitri Variation 7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

7 8 7 8

30

86

14
817 Harlequinade variation 10 10 10 10

40

10 9 10 10

39

10 10 10 10

40

119

0
236 Coppelia The spanish doll variation 9 8 9 9

35

9 9 9 9

36

10 10 10 10

40

111

2
615 Talisman variation 6 7 7 7

27

7 7 7 7

28

7 8 7 6

28

83

0
327 A variation of Aisha from Gayane 5 6 6 6

23

6 6 7 6

25

8 9 9 7

33

81

21
459 La Bayadere - variation 7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

7 7 7 8

29

85

0
820 Variation of Lisa from ballet La fille mal gardee 7 8 9 8

32

7 7 8 8

30

8 9 9 9

35

97

8

Place Start # Choreography Club Country Points
1 816 Kitri variation
Stefanie Nikolova (juniors)
National School of Art'' Dobri Hristov''
Bulgaria 120
0 817 Harlequinade variation
Stefanie Nikolova (juniors)
National School of Art'' Dobri Hristov''
Bulgaria 119
2 236 Coppelia The spanish doll variation
Vyara Maneva (juniors)
Pa de Kre
BG 111
3 220 Cupide variation
Anna-Maria Madjarova (juniors)
NUTI
Bulgaria 111
4 786 spanish suita
Mari Petkova (juniors)
Pa de Kre
BG 102
0 145 Florina variation
Anna-Maria Madjarova (juniors)
NUTI
Bulgaria 101
5 185 Odalisque variation
Kalina Staykova (juniors)
Ballet formation "Targovishte"
Bulgaria 99
6 142 Paquita variation
Sofia Panova (juniors)
NUTI
Bulgaria 99
7 776 La Esmeralda Variation
Betina Boneva (juniors)
БШ Флорин
Bulgaria 98
8 820 Variation of Lisa from ballet La fille mal gardee
Ekaterina Protopopova (juniors)
балетно студио "GRAND FOUETTE"
България 97
9 614 Paquita variation
Elitsa Aleksieva (juniors)
Dance studio "Magnifique"
Bulgaria 93
0 247 Classical dance
Mari Petkova (juniors)
Pa de Kre
BG 92
10 103 Bayadere - entrance of Nikiya
Natali Nedyalkova (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 91
0 612 Raymonda variation 3 act
Elitsa Aleksieva (juniors)
Dance studio "Magnifique"
Bulgaria 91
11 788 Arabian dance
Stanislava Miteva (juniors)
Pa de Kre
BG 89
12 141 Paquita variation
Viktoria Lilova (juniors)
NUTI
Bulgaria 87
0 104 Giselle variation
Natali Nedyalkova (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 87
13 797 Esmeralda
Elena Todeva (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 87
14 458 Kitri Variation
Desislava Miltenova (juniors)
NUTI
Bulgaria 86
0 459 La Bayadere - variation
Sofia Panova (juniors)
NUTI
Bulgaria 85
15 101 Raymonda variation act 3
Atina Slavova (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 85
16 617 Esmeralda variation
Bozhidara Krivorova (juniors)
Dance studio "Magnifique"
Bulgaria 85
17 144 Peasant Pas Variation
Juliana Siarova (juniors)
NUTI
Bulgaria 83
18 332 A variation of Amur by Don Quixote
Viktoria Nacheva (juniors)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 83
0 615 Talisman variation
Bozhidara Krivorova (juniors)
Dance studio "Magnifique"
Bulgaria 83
19 771 Paquita variation
Tedi Dimitrova (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 83
20 684 Russian dance
Jana Dqkova (juniors)
Pa de Kre
BG 83
0 156 Dance of the Gavotte from the ballet The" Flames of Paris"
Ekaterina Protopopova (juniors)
балетно студио "GRAND FOUETTE"
България 82
0 102 The Death of Nikiya
Atina Slavova (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 82
0 474 Gamzatti Variation
Elena Todeva (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 82
21 327 A variation of Aisha from Gayane
Aya Ahmedova (juniors)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 81
0 769 Peasant variation from Giselle
Tedi Dimitrova (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 79
22 768 Kitri variation 1 act
Savina Petrova (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 78
23 405 VARIATION ''JIZEL''1act. FROM BALLET ''JIZEL''
Stanimira Peneva (juniors)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 77
0 333 Mascot variation
Viktoria Nacheva (juniors)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 76
24 329 A variation of de trois from Swan Lake
Lidya Ismailova (juniors)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 76
25 473 Kitri Variation
Aicha Ali (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 76
0 424 A variation of Esmeralda
Aya Ahmedova (juniors)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 75
26 607 Odalisque variation
Anelya Simoncheva (juniors)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 74
27 801 Variation from the Nutcracker
Darina Grigorova (juniors)
Балетна школа при НЧ "Захари Стоянов - 1937"
България 73
0 330 Variation by Don Quixote - Act I.
Lidya Ismailova (juniors)
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 73
28 613 Don Quixote variation
Liliya Dinkova (juniors)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 73
29 685 Variation Fairy Canary
Juliana Boneva (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 72
0 800 Variation by Pharaoh's Daughter
Darina Grigorova (juniors)
Балетна школа при НЧ "Захари Стоянов - 1937"
България 72
30 770 In meyaphor
Elina Pramatarova (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 71
0 105 Liza act 2
Juliana Boneva (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 67
31 410 VARIATION FROM BALLET ''PAHITA''
Alisa Grican (juniors)
Baletna Shkola Marina Zmeeva Burgas
България 67
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
103 Bayadere - entrance of Nikiya 7 7 9 8

31

7 8 9 8

32

8 8 8 8

32

95

8
786 spanish suita 7 7 8 8

30

7 7 9 8

31

9 10 10 10

39

100

7
816 Kitri variation 10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

120

1
185 Odalisque variation 9 9 9 9

36

9 9 10 9

37

9 10 9 10

38

111

3
142 Paquita variation 8 9 9 9

35

8 9 9 8

34

8 8 9 9

34

103

5
236 Coppelia The spanish doll variation 9 9 9 9

36

9 9 9 8

35

10 10 10 10

40

111

2
220 Cupide variation 8 8 8 8

32

9 8 8 9

34

9 9 9 8

35

101

6
141 Paquita variation 8 9 9 9

35

8 9 9 8

34

8 9 9 8

34

103

4

Place Start # Choreography Club Country Points
1 816 Kitri variation
Stefanie Nikolova (juniors)
National School of Art'' Dobri Hristov''
Bulgaria 120
2 236 Coppelia The spanish doll variation
Vyara Maneva (juniors)
Pa de Kre
BG 111
3 185 Odalisque variation
Kalina Staykova (juniors)
Ballet formation "Targovishte"
Bulgaria 111
4 141 Paquita variation
Viktoria Lilova (juniors)
NUTI
Bulgaria 103
5 142 Paquita variation
Sofia Panova (juniors)
NUTI
Bulgaria 103
6 220 Cupide variation
Anna-Maria Madjarova (juniors)
NUTI
Bulgaria 101
7 786 spanish suita
Mari Petkova (juniors)
Pa de Kre
BG 100
8 103 Bayadere - entrance of Nikiya
Natali Nedyalkova (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 95
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
236 Coppelia The spanish doll variation 8 7 8 9

32

8 8 8 8

32

10 10 10 9

39

103

4
776 La Esmeralda Variation 7 7 7 7

28

7 7 8 7

29

8 9 9 9

35

92

12
820 Variation of Lisa from ballet La fille mal gardee 8 8 8 8

32

7 7 8 7

29

8 8 8 8

32

93

10
797 Esmeralda 6 6 6 6

24

6 6 7 6

25

8 9 8 8

33

82

16
101 Raymonda variation act 3 6 6 7 6

25

7 6 6 7

26

8 9 9 8

34

85

13
617 Esmeralda variation 7 6 7 6

26

7 6 7 7

27

9 7 8 7

31

84

14
185 Odalisque variation 9 10 9 10

38

9 9 10 9

37

10 10 9 9

38

113

2
614 Paquita variation 7 7 6 7

27

7 6 7 7

27

10 9 10 9

38

92

11
788 Arabian dance 7 6 6 7

26

7 7 7 7

28

8 6 8 6

28

82

15
141 Paquita variation 8 8 8 9

33

7 7 8 7

29

8 9 9 8

34

96

8
220 Cupide variation 8 8 8 9

33

9 9 9 9

36

9 9 8 8

34

103

3
786 spanish suita 7 8 7 8

30

7 8 8 7

30

9 10 10 10

39

99

7
816 Kitri variation 10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

120

1
103 Bayadere - entrance of Nikiya 8 8 8 8

32

7 8 8 8

31

9 9 9 9

36

99

6
142 Paquita variation 9 8 9 8

34

9 8 8 9

34

8 9 8 9

34

102

5
458 Kitri Variation 7 8 7 7

29

8 8 8 8

32

8 8 9 8

33

94

9

Place Start # Choreography Club Country Points
1 816 Kitri variation
Stefanie Nikolova (juniors)
National School of Art'' Dobri Hristov''
Bulgaria 120
2 185 Odalisque variation
Kalina Staykova (juniors)
Ballet formation "Targovishte"
Bulgaria 113
3 220 Cupide variation
Anna-Maria Madjarova (juniors)
NUTI
Bulgaria 103
4 236 Coppelia The spanish doll variation
Vyara Maneva (juniors)
Pa de Kre
BG 103
5 142 Paquita variation
Sofia Panova (juniors)
NUTI
Bulgaria 102
6 103 Bayadere - entrance of Nikiya
Natali Nedyalkova (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 99
7 786 spanish suita
Mari Petkova (juniors)
Pa de Kre
BG 99
8 141 Paquita variation
Viktoria Lilova (juniors)
NUTI
Bulgaria 96
9 458 Kitri Variation
Desislava Miltenova (juniors)
NUTI
Bulgaria 94
10 820 Variation of Lisa from ballet La fille mal gardee
Ekaterina Protopopova (juniors)
балетно студио "GRAND FOUETTE"
България 93
11 614 Paquita variation
Elitsa Aleksieva (juniors)
Dance studio "Magnifique"
Bulgaria 92
12 776 La Esmeralda Variation
Betina Boneva (juniors)
БШ Флорин
Bulgaria 92
13 101 Raymonda variation act 3
Atina Slavova (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 85
14 617 Esmeralda variation
Bozhidara Krivorova (juniors)
Dance studio "Magnifique"
Bulgaria 84
15 788 Arabian dance
Stanislava Miteva (juniors)
Pa de Kre
BG 82
16 797 Esmeralda
Elena Todeva (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 82
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
812 Variation of Esmeralda 9 9 9 9

36

9 9 10 9

37

9 9 8 9

35

108

0
475 Kitri Variation 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

72

3
21 Queen of Dryads 6 6 7 7

26

6 7 6 6

25

8 9 9 9

35

86

2
813 Karmen variation 10 10 10 10

40

10 10 10 10

40

9 9 8 9

35

115

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 813 Karmen variation
Emona Georgieva (adults)
NUTI
Bulgaria 115
0 812 Variation of Esmeralda
Emona Georgieva (adults)
NUTI
Bulgaria 108
2 21 Queen of Dryads
Yoana Mihaylova (adults)
Yoana Mihaylova
Bulgaria 86
3 475 Kitri Variation
Radolina Petrova (adults)
TSK Tangra
Bulgaria 72
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: BRINDUSA VITAN J: PETYA MILUSHEVA L: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge C Judge J Judge L Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
146 Pas des Trois variaton 7 8 8 7

30

7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

86

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 146 Pas des Trois variaton
Boris Ivanov (juniors)
NUTI
Bulgaria 86
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: BRINDUSA VITAN J: PETYA MILUSHEVA L: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge C Judge J Judge L Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
634 Le Corsaire Variation 8 8 9 9

34

9 9 9 9

36

8 8 8 8

32

102

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 634 Le Corsaire Variation
Ясен Малевски (adults)
Мюзикхолен театър Пловдив
България 102
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: BRINDUSA VITAN J: PETYA MILUSHEVA L: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge C Judge J Judge L Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
269 Kalinki 6 7 7 6

26

6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

74

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 269 Kalinki
Kameliya Indjova (mini)
Sofiya Gotoranova (mini)
Dance Pointe
България 74
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: BRINDUSA VITAN J: PETYA MILUSHEVA L: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge C Judge J Judge L Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
598 Countess cherries 8 8 8 8

32

7 7 7 7

28

8 8 8 8

32

92

3
780 Pizzicato 7 7 8 7

29

8 8 8 9

33

7 7 8 8

30

92

4
273 Pizzikatto 8 8 9 8

33

8 8 9 9

34

8 8 8 8

32

99

2
150 Felichita 9 9 10 9

37

9 9 9 10

37

9 9 10 9

37

111

1
515 Teardrop waltz 7 8 8 7

30

6 7 7 7

27

6 7 8 7

28

85

5

Place Start # Choreography Club Country Points
1 150 Felichita
Ralitza Kalaydjieva (children)
Vladimir Stefanov (children)
Pa de Kre
BG 111
2 273 Pizzikatto
Antoanet Maneva (children)
Beloslava Georgieva (children)
Stars Dance Center
Bulgaria 99
3 598 Countess cherries
Gabriela Koparanska (children)
Yoana Pavlova (children)
Stars Dance Center
Bulgaria 92
4 780 Pizzicato
Anzhelika Gergova (children)
Anita Hristova (children)
Baletno studio MIRABEL
Bulgaria 92
5 515 Teardrop waltz
Nia Peneva (children)
Lora Yotovska (children)
Stars Dance Center
Bulgaria 85
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: BRINDUSA VITAN J: PETYA MILUSHEVA L: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge C Judge J Judge L Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
106 Pizzicato 8 8 9 8

33

7 8 7 8

30

7 8 7 8

30

93

4
624 Kitri's friends 7 8 8 8

31

8 9 8 9

34

7 7 8 7

29

94

2
513 Undina's variation 7 8 7 7

29

7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

85

5
143 Pearl variation 8 9 9 9

35

8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

103

1
762 Kitri's friends 8 8 8 8

32

8 9 8 8

33

7 7 7 7

28

93

3

Place Start # Choreography Club Country Points
1 143 Pearl variation
Viktoria Lilova (juniors)
Sofia Panova (juniors)
NUTI
Bulgaria 103
2 624 Kitri's friends
Bozhidara Krivorova (juniors)
Elitsa Aleksieva (juniors)
Dance studio "Magnifique"
Bulgaria 94
3 762 Kitri's friends
Violeta Ivanova (juniors)
Tedi Dimitrova (juniors)
Dance Club FREYA
BULGARIA 93
4 106 Pizzicato
Atina Slavova (juniors)
Natali Nedyalkova (juniors)
Dance Studio Grand Pas Plovdiv
България 93
5 513 Undina's variation
Bojidara Mesheva (juniors)
Karin Dechina (juniors)
Stars Dance Center
Bulgaria 85
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: BRINDUSA VITAN J: PETYA MILUSHEVA L: SYLVIA TOMOVA

# Start # Choreography Judge C Judge J Judge L Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
31 The dream of rose 8 9 8 8

33

8 9 9 8

34

7 8 7 7

29

96

2
790 Me and you 9 9 10 9

37

8 9 9 9

35

9 10 10 9

38

110

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 790 Me and you
Kircho Zhelqzkov (adults)
Vyara Maneva (juniors)
Pa de Kre
BG 110
2 31 The dream of rose
Yanina Nikolova (adults)
Kristina Guberkova (adults)
BDC "Gracia" - Kazanlak
България 96
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO J: PETYA MILUSHEVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge J Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
121 Spring 8 8 8 8

32

7 8 8 8

31

9 9 9 9

36

99

1
347 Chinese dance from The Nutcracker 7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

84

3
348 Friends from the ballet Kopelia 6 7 7 7

27

6 6 7 7

26

7 7 7 8

29

82

4
126 Anastasia's dream 7 6 7 7

27

7 7 7 7

28

9 9 8 9

35

90

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 121 Spring 3 dancers
RoyAL Dance
Bulgaria 99
2 126 Anastasia's dream 6 dancers
RoyAL Dance
Bulgaria 90
3 347 Chinese dance from The Nutcracker 3 dancers
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 84
4 348 Friends from the ballet Kopelia 4 dancers
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 82
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO J: PETYA MILUSHEVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge J Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
238 Cindarella 7 8 8 8

31

7 8 8 8

31

8 8 8 8

32

94

1
285 Adagio 6 6 6 7

25

6 7 6 6

25

7 7 8 8

30

80

4
85 Lebedi 7 6 6 7

26

6 7 7 6

26

7 7 7 7

28

80

3
239 Flowers in my garden 7 7 8 8

30

7 8 8 8

31

8 8 8 9

33

94

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 238 Cindarella 4 dancers
Pa de Kre
BG 94
2 239 Flowers in my garden 5 dancers
Pa de Kre
BG 94
3 85 Lebedi 5 dancers
Terpsichore
Bulgaria 80
4 285 Adagio 4 dancers
Stars Dance Center
Bulgaria 80
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO J: PETYA MILUSHEVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge J Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
350 Waltz Teasing 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

72

11
12 Russian dance klasika 5 5 5 5

20

5 5 6 5

21

6 7 6 7

26

67

12
33 Ballet miniature 6 7 7 7

27

7 7 8 7

29

7 8 8 7

30

86

8
243 Classic quarter 8 7 8 8

31

8 8 8 8

32

9 9 9 9

36

99

2
286 Dancers in the light 5 5 6 6

22

6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

74

10
351 Giselle's Friends 6 6 6 6

24

6 6 7 6

25

7 8 8 8

31

80

9
147 Pas des trois 7 8 7 8

30

8 9 8 8

33

10 10 9 9

38

101

1
752 PREASSTES FROM AIDA 7 8 7 8

30

7 8 7 8

30

8 9 8 9

34

94

5
92 Trio Andante 8 8 8 7

31

7 7 7 7

28

10 9 9 9

37

96

4
1 Waltz from the ballet Raymond interpretation 4 4 4 4

16

5 5 5 5

20

6 7 6 6

25

61

13
32 With a breath of spring 7 8 8 8

31

7 8 8 7

30

7 8 7 9

31

92

6
245 Classical quintet 8 8 8 8

32

7 8 8 8

31

9 9 9 9

36

99

3
352 Tritsch Tratsch Polka 7 7 8 8

30

6 6 7 7

26

7 8 7 9

31

87

7

Place Start # Choreography Club Country Points
1 147 Pas des trois 3 dancers
NUTI
Bulgaria 101
2 243 Classic quarter 4 dancers
Pa de Kre
BG 99
3 245 Classical quintet 5 dancers
Pa de Kre
BG 99
4 92 Trio Andante 3 dancers
Terpsichore
Bulgaria 96
5 752 PREASSTES FROM AIDA 5 dancers
Dance Club FREYA
BULGARIA 94
6 32 With a breath of spring 4 dancers
BDC "Gracia" - Kazanlak
България 92
7 352 Tritsch Tratsch Polka 6 dancers
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 87
8 33 Ballet miniature 4 dancers
BDC "Gracia" - Kazanlak
България 86
9 351 Giselle's Friends 6 dancers
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 80
10 286 Dancers in the light 4 dancers
Stars Dance Center
Bulgaria 74
11 350 Waltz Teasing 6 dancers
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 72
12 12 Russian dance klasika 4 dancers
Baletna shkola Marina
Bulgariq 67
13 1 Waltz from the ballet Raymond interpretation 4 dancers
Baletna shkola Marina
Bulgariq 61
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO J: PETYA MILUSHEVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge J Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
244 Dance from the opera Traviata 7 8 7 8

30

7 8 8 8

31

10 10 10 10

40

101

1
806 Romance in green 7 7 7 7

28

6 7 7 6

26

9 9 9 9

36

90

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 244 Dance from the opera Traviata 3 dancers
Pa de Kre
BG 101
2 806 Romance in green 5 dancers
BDC "Gracia" - Kazanlak
България 90
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Mini (6-8 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO J: PETYA MILUSHEVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge J Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
355 Waltz Joke by Shostakovich 7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

84

3
26 Dance of the Little princesses 7 7 7 8

29

7 7 7 8

29

8 8 8 8

32

90

1
356 The merry regiment 6 7 6 7

26

6 7 7 7

27

7 7 8 8

30

83

4
357 Tarantella 6 7 6 7

26

6 7 8 7

28

8 8 8 7

31

85

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 26 Dance of the Little princesses 17 dancers
BDC "Gracia" - Kazanlak
България 90
2 357 Tarantella 8 dancers
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 85
3 355 Waltz Joke by Shostakovich 8 dancers
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 84
4 356 The merry regiment 8 dancers
Baletna shkola "Infanti"
Bulgaria 83
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges A: MARCO BATTI B: CHIARA GAGLIARDO J: PETYA MILUSHEVA

# Start # Choreography Judge A Judge B Judge J Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
89 Vals 6 6 7 6

25

6 6 7 6

25

7 8 7 8

30

80

3
242 Snowflakes 8 8 8 8

32

7 8 8 8

31

9 9 9 9

36

99

2
430 Ballet suite 5 5 6 6

22

6 6 6 6

24

6 7 7 7

27

73

5
88 Palladio 5 5 5 5

20

5 6 6 5

22

7 8 8 8

31

73

4
240 Dance of slaves -Aida 7 8 8 8

31

8 9 9 8

34

9 9 9 10

37

102

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 240 Dance of slaves -Aida 9 dancers
Pa de Kre
BG 102
2 242 Snowflakes 23 dancers
Pa de Kre
BG 99
3 89 Vals 11 dancers
Terpsichore
Bulgaria 80
4 88 Palladio 10 dancers
Terpsichore
Bulgaria 73
5 430 Ballet suite 7 dancers
Stars Dance Center
Bulgaria 73
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges B: CHIARA GAGLIARDO L: SYLVIA TOMOVA D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge B Judge L Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
248 Fire 8 8 9 9

34

8 9 8 9

34

8 9 8 9

34

102

3
140 La Bayadere - Consorts Pas de Quatre 8 9 8 8

33

9 9 9 9

36

9 10 10 10

39

108

1
38 Scent of the Rose valley 8 8 8 8

32

9 10 9 9

37

9 9 9 9

36

105

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 140 La Bayadere - Consorts Pas de Quatre 7 dancers
NUTI
Bulgaria 108
2 38 Scent of the Rose valley 16 dancers
BDC "Gracia" - Kazanlak
България 105
3 248 Fire 19 dancers
Pa de Kre
BG 102
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges B: CHIARA GAGLIARDO L: SYLVIA TOMOVA D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge B Judge L Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
241 Bella chao 8 8 8 8

32

9 8 8 8

33

10 10 10 10

40

105

2
249 Birds 9 9 8 8

34

9 9 9 10

37

8 8 8 8

32

103

3
251 First love 9 8 8 8

33

9 10 10 10

39

9 9 8 8

34

106

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 251 First love 22 dancers
Pa de Kre
BG 106
2 241 Bella chao 7 dancers
Pa de Kre
BG 105
3 249 Birds 19 dancers
Pa de Kre
BG 103
Dance Style:
Ballet
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges B: CHIARA GAGLIARDO L: SYLVIA TOMOVA D: SERGIU ANGHEL

# Start # Choreography Judge B Judge L Judge D Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
791 The sea 7 7 8 8

30

9 8 9 9

35

7 7 7 7

28

93

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 791 The sea 26 dancers
Pa de Kre
BG 93
Dance Style:
Belly dance Classic
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS K: DUSAN VODLAN

# Start # Choreography Judge E Judge F Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
594 Mejance 5 5 5 5

20

6 6 6 6

24

7 7 7 7

28

72

0
362 Lenta Y 7 8 7 8

30

7 7 7 7

28

8 8 9 9

34

92

0
595 Agdeb aleek 6 7 6 6

25

7 8 7 7

29

6 6 7 7

26

80

0
360 Golden Rain 7 7 7 7

28

6 6 6 6

24

9 9 9 9

36

88

4
687 Love of beduine 5 6 6 5

22

8 7 7 8

30

10 10 10 10

40

92

3
361 Tabla Heart 7 8 8 8

31

8 8 7 7

30

10 10 10 10

40

101

1
686 Tabla solo 6 7 7 6

26

7 7 7 7

28

10 10 10 10

40

94

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 361 Tabla Heart
Melisa Basharan (adults)
RONA Dance Club
Bulgaria 101
2 686 Tabla solo
Maria Naneva (adults)
Stars Dance Center
Bulgaria 94
3 687 Love of beduine
Vanya Chavdarova (adults)
Stars Dance Center
Bulgaria 92
0 362 Lenta Y
Melisa Basharan (adults)
RONA Dance Club
Bulgaria 92
4 360 Golden Rain
Kristina Milusheva (adults)
RONA Dance Club
Bulgaria 88
0 595 Agdeb aleek
Maria Naneva (adults)
Stars Dance Center
Bulgaria 80
0 594 Mejance
Vanya Chavdarova (adults)
Stars Dance Center
Bulgaria 72
Dance Style:
Belly dance Classic
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS K: DUSAN VODLAN

# Start # Choreography Judge E Judge F Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
794 Oazis 7 7 6 7

27

8 8 8 7

31

8 8 8 8

32

90

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 794 Oazis
Melisa Basharan (adults)
Kristina Dimitrova (adults)
RONA Dance Club
Bulgaria 90
Dance Style:
Belly dance Classic
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS K: DUSAN VODLAN

# Start # Choreography Judge E Judge F Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
421 Eastern breeze 7 8 7 7

29

8 8 8 8

32

7 7 7 7

28

89

2
795 RONA Dance 7 7 8 8

30

8 8 8 8

32

8 8 9 9

34

96

1
618 Tabla 7 8 8 8

31

8 7 8 8

31

6 6 7 7

26

88

3

Place Start # Choreography Club Country Points
1 795 RONA Dance 5 dancers
RONA Dance Club
Bulgaria 96
2 421 Eastern breeze 4 dancers
Stars Dance Center
Bulgaria 89
3 618 Tabla 5 dancers
Stars Dance Center
Bulgaria 88
Dance Style:
Belly dance Show&Folk
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS K: DUSAN VODLAN

# Start # Choreography Judge E Judge F Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
597 Rakasa al baladi 5 6 6 6

23

7 7 7 7

28

7 7 7 7

28

79

4
364 Mejance 7 8 8 7

30

8 7 7 7

29

8 8 9 9

34

93

0
593 Baladi 7 7 7 6

27

7 7 7 8

29

8 8 8 8

32

88

2
596 Titanic 6 7 7 6

26

7 6 7 7

27

7 7 8 8

30

83

3
363 Iraqi Dance 7 7 7 7

28

7 8 8 7

30

9 9 9 9

36

94

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 363 Iraqi Dance
Melisa Basharan (adults)
RONA Dance Club
Bulgaria 94
0 364 Mejance
Melisa Basharan (adults)
RONA Dance Club
Bulgaria 93
2 593 Baladi
Maria Naneva (adults)
Stars Dance Center
Bulgaria 88
3 596 Titanic
Vanya Chavdarova (adults)
Stars Dance Center
Bulgaria 83
4 597 Rakasa al baladi
Galya Stanoeva (adults)
Stars Dance Center
Bulgaria 79
Dance Style:
Belly dance Show&Folk
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS K: DUSAN VODLAN

# Start # Choreography Judge E Judge F Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
423 Isis wings 7 7 7 7

28

7 7 7 8

29

7 7 7 7

28

85

1
796 Shaabi Girls 7 8 7 7

29

7 7 8 7

29

6 6 7 7

26

84

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 423 Isis wings
Maria Naneva (adults)
Vanya Chavdarova (adults)
Stars Dance Center
Bulgaria 85
2 796 Shaabi Girls
Melisa Basharan (adults)
Kristina Dimitrova (adults)
RONA Dance Club
Bulgaria 84
Dance Style:
Belly dance Show&Folk
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS K: DUSAN VODLAN

# Start # Choreography Judge E Judge F Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
11 Eastern fariy tale 7 7 6 6

26

6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

74

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 11 Eastern fariy tale 6 dancers
Baletna shkola Marina
Bulgariq 74
Dance Style:
Belly dance Show&Folk
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS K: DUSAN VODLAN

# Start # Choreography Judge E Judge F Judge K Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
422 Saidi 5 7 7 6

25

6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

73

2
659 Arabian dance 7 8 8 7

30

6 6 7 6

25

5 5 6 6

22

77

1
620 Khaleegy 6 7 7 7

27

6 7 6 6

25

5 5 5 5

20

72

3

Place Start # Choreography Club Country Points
1 659 Arabian dance 6 dancers
Мюзикхолен театър Пловдив
България 77
2 422 Saidi 5 dancers
Stars Dance Center
Bulgaria 73
3 620 Khaleegy 5 dancers
Stars Dance Center
Bulgaria 72
Dance Style:
Belly dance Show&Folk
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges B: CHIARA GAGLIARDO C: BRINDUSA VITAN I: EVGENIY VUCHKOV

# Start # Choreography Judge B Judge C Judge I Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
609 Arabia 7 8 8 9

32

8 8 9 10

35

8 8 8 10

34

101

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 609 Arabia 12 dancers
Stars Dance Center
Bulgaria 101
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Baby (3-5 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge E Judge F Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
716 Princess 6 7 7 7

27

6 5 6 6

23

4 5 6 5

20

70

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 716 Princess
Катерина Ряхова (baby)
Ballet Empire
Bulgaria 70
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge E Judge F Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
724 Secret 6 6 7 7

26

6 6 6 5

23

5 7 6 6

24

73

3
435 Indian flower 7 7 6 6

26

7 7 8 7

29

5 7 7 6

25

80

2
549 Indian princess 6 5 6 6

23

7 6 7 6

26

6 5 5 5

21

70

4
313 Dhoom Taana 5 5 6 5

21

6 7 6 6

25

4 5 7 5

21

67

5
282 O la la la 7 6 7 6

26

7 8 7 7

29

6 7 6 7

26

81

1
728 Raga 5 5 5 5

20

7 8 7 7

29

4 4 4 4

16

65

6

Place Start # Choreography Club Country Points
1 282 O la la la
Yoana Pavlova (children)
Stars Dance Center
Bulgaria 81
2 435 Indian flower
Yana Arabadjieva (children)
Stars Dance Center
Bulgaria 80
3 724 Secret
Евгения Верчова (children)
Ballet Empire
Bulgaria 73
4 549 Indian princess
Anna Novakova (children)
TSK Tangra
Bulgaria 70
5 313 Dhoom Taana
Beloslava Malakova (children)
RONA Dance Club
Bulgaria 67
6 728 Raga
Ивайла Ряхова (children)
Ballet Empire
Bulgaria 65
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge E Judge F Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
550 Morning star 7 7 6 6

26

7 6 6 7

26

7 7 6 6

26

78

5
546 Indian eyes 6 6 7 6

25

7 7 6 7

27

6 5 4 6

21

73

8
365 Bollywood world 6 7 6 7

26

7 7 7 7

28

6 6 4 6

22

76

6
798 Divine shine 7 8 7 7

29

8 8 8 8

32

9 8 7 9

33

94

2
742 Rythm of the heart 8 8 8 8

32

7 8 8 8

31

8 8 7 8

31

94

3
551 Moonlight 6 6 7 6

25

7 6 6 6

25

7 5 5 6

23

73

7
304 Into the Dance Temple 8 9 9 8

34

8 7 7 7

29

8 10 7 7

32

95

1
545 Indian love 7 7 7 7

28

8 8 8 8

32

9 8 5 7

29

89

4

Place Start # Choreography Club Country Points
1 304 Into the Dance Temple
Raya Zhekmanova (juniors)
RONA Dance Club
Bulgaria 95
2 798 Divine shine
Jaklin Teneva (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 94
3 742 Rythm of the heart
Paris Kirilova (juniors)
Ballet Empire
Bulgaria 94
4 545 Indian love
Adelina Byalkova (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 89
5 550 Morning star
Elvina Remzi (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 78
6 365 Bollywood world
Antonia Berova (juniors)
RONA Dance Club
Bulgaria 76
7 551 Moonlight
Aicha Ali (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 73
8 546 Indian eyes
Byushra Ali (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 73
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge E Judge F Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
308 Indian Beauty 7 7 7 7

28

6 6 7 7

26

6 5 6 6

23

77

7
552 My secret 7 7 8 8

30

7 6 7 7

27

10 8 9 10

37

94

1
580 The secret in her eyes 7 8 8 8

31

7 6 6 7

26

9 8 8 9

34

91

3
306 Indian Jewel 7 7 7 7

28

8 7 7 8

30

8 7 8 7

30

88

5
743 The story of Bollywood 7 7 7 7

28

8 8 7 7

30

8 8 8 8

32

90

4
23 My secret 6 7 7 7

27

6 6 7 6

25

7 8 7 7

29

81

6
305 My Beautiful Skirt Ghagra 7 8 7 7

29

8 8 7 7

30

8 8 8 8

32

91

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 552 My secret
Monika Demireva (adults)
TSK Tangra
Bulgaria 94
2 305 My Beautiful Skirt Ghagra
Melisa Basharan (adults)
RONA Dance Club
Bulgaria 91
3 580 The secret in her eyes
Rosiana Tokmakchieva (adults)
Ballet "Kalina"
Bulgaria 91
4 743 The story of Bollywood
Yasmin Kirilova (adults)
Ballet Empire
Bulgaria 90
5 306 Indian Jewel
Nikol Stoimenova (adults)
RONA Dance Club
Bulgaria 88
6 23 My secret
Yoana Mihaylova (adults)
Yoana Mihaylova
Bulgaria 81
7 308 Indian Beauty
Petya Dragomirova (adults)
RONA Dance Club
Bulgaria 77
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Children (9-11 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge E Judge F Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
734 Bollywood Rythm 7 7 7 7

28

6 6 7 7

26

8 6 6 6

26

80

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 734 Bollywood Rythm
Софиа Григорова (children)
Евгения Верчова (children)
Ballet Empire
Bulgaria 80
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge E Judge F Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
547 Friends 6 6 6 6

24

6 6 6 6

24

4 4 5 5

18

66

2
548 Bollywood nights 7 8 7 8

30

8 7 8 8

31

8 7 8 7

30

91

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 548 Bollywood nights
Jaklin Teneva (juniors)
Viktoria Ivanova (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 91
2 547 Friends
Gabriela Angelova (juniors)
Helena Stoykova (juniors)
TSK Tangra
Bulgaria 66
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge E Judge F Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
366 Indian Tease 7 8 7 7

29

8 7 7 7

29

7 6 6 6

25

83

2
312 Rangilo Maro Dholna 7 7 8 8

30

7 8 7 7

29

8 6 5 6

25

84

1

Place Start # Choreography Club Country Points
1 312 Rangilo Maro Dholna
Kalina Slavilova (adults)
Petya Dragomirova (adults)
RONA Dance Club
Bulgaria 84
2 366 Indian Tease
Melisa Basharan (adults)
Nikol Stoimenova (adults)
RONA Dance Club
Bulgaria 83
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Juniors (12-15 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges E: LIL PHIL F: ROLAND KOVACS H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge E Judge F Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
113 Indian girls 6 6 6 6

24

5 6 5 6

22

5 5 4 5

19

65

1
4 a preze from Bollywood 6 7 6 6

25

6 5 5 6

22

4 4 4 4

16

63

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 113 Indian girls 3 dancers
ANGEL Ballet
Bulgaria 65
2 4 a preze from Bollywood 6 dancers
Baletna shkola Marina
Bulgariq 63
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
Age Category:
Adults (16-34 years)
Round
  • Qualification
  • Semifinal
  • Final
  • Awards
Judges C: BRINDUSA VITAN E: LIL PHIL H: IVAN IVANOV

# Start # Choreography Judge C Judge E Judge H Result
Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Tech Chor Perf Show Total Total Place
638 Indian dance 9 9 9 8

35

8 8 7 7

30

8 7 7 7

29

94

1
517 Fire dance 8 8 9 9

34

7 7 7 7

28

7 8 7 8

30

92

2

Place Start # Choreography Club Country Points
1 638 Indian dance 3 dancers
Мюзикхолен театър Пловдив
България 94
2 517 Fire dance 6 dancers
TSK Tangra
Bulgaria 92
Dance Style:
Bollywood
Category
  • solo
  • duo
  • small group
  • formation
  • production
<